Kentsel kimliğin sürdürülmesinde Muğla geleneksel doku özelliiklerinin kentsel tasarım açısından değerlendirmesi
An evaluation of the traditional texture of Muğla in sustaining urban identity
- Tez No: 256581
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezin amacı Ege Bölgesi'nde, Muğla İlinin geleneksel kentsel dokusunun incelenmesi ve bu dokunun çevreden gelen bütün etkileri dikkate alan bir koruma yaklaşımı ile korunarak kentsel tasarım yardımı ile yok olmadan güzel özelliklerini yeni kent yapısına uygulama, korunması için kentsel ve yapısal ölçekte öneriler getirmektir.Tez toplam 4 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerde incelenen konular aşağıda yazılmıştır:1.Bölümde; Kentsel dokunun gelişim sürecinde kent kimliği ana başlığının altında, kentsel tasarım, geleneksel doku, kent kimliğinin tanımı, önemi ve değerlendirilmesi yapılmıştır.2.Bölümde; Muğla Kenti başlığı altında, kentin konumu ve tanımlaması, tarihi geçmişi ve özellikleri, coğrafi durumu, iklimi, nüfus yapısı, planlama ilişkisi, ekolojik yapısı, kentsel sit alanı ve değerlendirilmesi yapılmıştır.3.Bölümde; Muğla kentinin kentsel tasarım açısından incelenmesi ana başlığı altında, kentsel sit alanının kentsel tasarım açısından değerlendirilmesi, binaların doluluk ve boşluk oranları, ulaşım yolları, kentsel sit alanın merkezi olan Saburhane Meydanı, çevresinde bulunan yapılar ve saburhane sokağı incelenerek detayları yazılmıştır.4.Bölümde; Muğla Kentinin kentsel tasarım açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca, kentin kendine özgü kimliği ile gelişerek yaşaması için, içinde yaşamak yaşanarak çözüm yolları ve önerilerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to present a structural and urban proposal to analyze the traditional urban texture of Muğla City within the Aegean Region, and to preserve this texture with a conservation approach that takes environmental effects into consideration. The thesis consists of four chapters. The first chapter presents the definitions and evaluations of urban planning, traditional texture and urban identity under the heading of ? Urban Identity in the Developing Process of Urban Texture.? The second chapter presents information about the location of the city, its history , geographical features, climate, population and planning , ecological structure and urban protected areas under the heading of ? Muğla City.? The third chapter offers an evaluation of urban protected areas in terms of urban planning, the fullness-emptiness ratios of the buildings and transportation routes. Specifically, the buildings in and around Saburhane Square, as the center of the urban protected area, and Saburhane Street are examined under the heading of ?Examination of Muğla City in terms of Urban Planning.? The fourth chapter presents an analysis of Muğla City in terms of urban planning.