Tarihsel çevrede kentsel kimlik ve bir uygulama aracı olarak tasarım rehberleri; Erzurum Kale Çevresi kentsel sit alanı örneği
Urban identity in historical environment and urban design guidelines as an application tool; the case of urban protected site around the Erzurum Citadel
- Tez No: 330500
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada kentsel tasarım, tarihi çevre, kentsel kimlik ve kentsel tasarım uygulama araçları kavramlarının açıklanması ve bu kavramların birbirleriyle ilişkisi, özellikle kentsel tasarım rehberlerinin yerel özellikleri ile ön plana çıkan korunması gerekli alanlardaki rolünün anlatılması ve örnek bir alan üzerinden mevcut sorunların daha net incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Tüm kentlerde sürekli değişim ve gelişim gözlenmekteyken, aynı kentlerin tarihi merkezleri ise ya kimliğini kaybetmekte ya da terk edilerek ve kentin gelişme bölgesinden koparak köhneme sürecine girmektedir. Bu nedenle kentsel sit alanlarının korunmasına yönelik bir planlama çalışmasında, mekânın karakterinin korunması ve sürdürülebilmesi açısından kentsel tasarıma ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü kentsel tasarım etki alanı geniş bir eylemdir ve çalıştığı alanı çevresiyle birlikte ele almaktadır. Bu nedenle bir yandan korurken diğer yandan tarihi çevrenin, fiziksel ve sosyal kimliğin sürdürülmesinde kentsel tasarım ve ilkelerinin gerekliliği birlikte düşünülmelidir.Yapılan çalışmada koruma süreci içerisinde karşılaşılan sorunlar, neden yeni bir metodolojiye gerek duyulduğu ve neden kentsel tasarım, kimlik, tarihi çevre ve tasarım rehberleri arasında sıkı bağların bulunması gerektiği çalışma alanı olan Erzurum Kentsel Sit Alanı içerisinde özellikle en fazla tahribata uğramış ve kentin önemli prestij noktası olan alt bölge üzerinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is intended with this study that explanation of concepts of urban design, historical environment, urban identity and implementation of urban design; and the relevancy of these concepts each other, especially the explanation of role of urban design guide on the prioritised areas which should be preserved and lastly , indicating present problems via an example area.While continual change and development are seen in all cities, centers of the same cities either loses their identity or takes another turn in run-down process by being abandoned and breaking away from the city?s progressive part. Therefore, in the process of study of planning which is aimed at preservation of urban protected areas, urban design is required in terms of preservation and maintanance of the place?s character. Because urban design is a far-reaching act, it deals with the worked area in company with its environment. Due to all these reasons, it should be thought necessities of urban design and its principles together on the one hand protecting, on the other hand maintanence of physical and social identity of the historical environment.In the study, the problems encountered in preservation process, why it is required a new methodology and why there should be close relations among urban design, identity, historical environment and design guides are researched on the sub-region which is especially the most demolished and also an important prestigious place in Erzurum Urban Protected Area which is the study area.