Kentsel mekan kimliğinin oluşumunda kent mobilyası tasarım kriterlerinin irdelenmesi
An analysis of the city furniture planning in the urban location identity formation
  1. Tez No: 256628
  2. Yazar: AHU SANCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK FİTOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, İç Mimari ve Dekorasyon, Landscape Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kent kimliğinin en etkin öğelerinden biri fiziksel çevredir. Fiziksel çevrenin oluşumunda, topografya, kültürel değerlerle farklılaşan yaşam biçimi ve yaşam şekillerinin yapılaşması en önemli faktörler olarak sayılabilir. Sosyo-kültürel boyutun kendine özgü biçimsel karakteri fiziksel çevreye anlam kazandırarak mekan kimliğini yaratır. Kentsel mekanın biçimlenmesine katkısı olan kent mobilyaları kimlik oluşumunda tamamlayıcı rol oynar.Bu çalışmanın birinci bölümde; kent, kimlik ve mekan kavramları açıklanarak, bu kavramların bir bütününü oluşturan, özel yaşamın aksine toplu yaşamın tüm etkinliklerinin süregeldiği, her yaş, cins ve meslek grubunun yararlanmasına açık kent strüktürü içerisinde yer alan kentsel mekan kimliği, kentsel mekan ve tasarım ilişkisi anlatılmaktadır.İkinci bölümde; kentsel mekanı daha zevkli, anlamlı kılarak kentsel konfor ve estetik yaratmaya yardımcı olan kent mobilyalarının tanımı, gelişim süreci, çeşitleri, kullanım alanları ve kullanım amaçları incelenmektedir.İnsanların kentsel yaşamdaki ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan kent mobilyaları, fiziksel ve sosyal çevre ile uyumlu, güven veren ürünler olmalıdır. Bu bağlamda üçüncü bölümde, kent mobilyaları tasarım kriterleri ve üretim süreci incelenerek; tasarımda oluşan hatalara, kent mobilyalarının insanlarla fiziksel uygunluğu açıdan antropometrik ölçülere ve engellilere yönelik tasarım ölçütlerine yer verilerek, kentsel mekan kimliği oluşumundaki yeri irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The most effective element of the identity of a city is the physical environment. We can say that topography, the way of life, that changes with the cultural values, and the making of the life shape are the most important factors in the forming of the physical environment. The social cultural format unique to his stylistic character creates the identity of the location while gaining significance to the physical environment. The city furnitures that has a contribution in the forming of the city location plays a role in the completion of the identity forming.The first chapter of this work tells, while describing the concept of a city, the identity and the location about the urban location concept, the urban location types and the urban location planning involvements that takes place in the open city structure that benefits from every age, sex and occupation groups that obtain all the strenght of the private life by contrast with the collective life that completely is formed by these concepts.In the second part, the city furnitures definition that is an accessary to make the urban location more enjoyable, to make a meaningful performing urban comfort and to make a esthetic creation, the development period, the varieties, the usage aims and the usage spaces, are been analyzed.The city furnitures that are designed to compensate the needs of the people in a urban life has to be products that are harmonious with the physical and social environment and gives confidents. In this consistened third chapter the design criteria of the urban furniture and the productive time are being analyzed, the mistakes that are made in the design, the formation of the urban location identity while giving place to the criteria aimed at disabled and at antropometric measurements while taking into account the physical suitability of the human being.