İstanbul Boğaziçi Anadolu yakası kıyı meydanları
  1. Tez No: 98439
  2. Yazar: BERNA KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET OCAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İSTANBUL BOĞAZİÇİ ANADOLU YAKASI KIYI MEYDANLARI Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümüdür. îkinci bölümde, kent mekanının farklı tanımları yapılmış, kentsel doku incelenerek, kamusal alanların kentsel ortak yaşama katkıları ve düzenleme kriterlerine değinilmiştir. Daha sonra, etkin bir şehirsel mekan elemanı olan meydanlar incelenmiş ve tarihin çeşitli dönemlerinde, farklı kültür yapısına sahip toplumlar tarafından kullanımı irdelenmiştir. Meydanların kamusal ortak yaşamdaki fonksiyonu ve rolü, meydanların tipolojik sınıflandırılmasına yönelik değerlendirmeler ve çeşitli meydan tipleri ortaya koyulmuştur. Ayrıca, meydan mekanım etkileyen çeşitli çevresel faktörler de, ikinci bölüm kapsamında incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, çalışma alam olarak belirlenen İstanbul Boğaziçi Anadolu Yakası Kıyı meydanları incelenmiştir, öncelikle Boğaziçi mekanının genel özellikleri, daha sonra Boğaziçi Anadolu Yakasının fiziksel ve sosyal yapısı ortaya koyulmuştur. Amaç doğrultusunda çalışma alam içinde imgesel, tipolojik ve arazi kullanıma yönelik analiz olmak üzere, 3 ana kısımdan oluşan fiziksel analitik çalışmalar yapılmıştır. îkinci adımda, fiziksel özelliklerin, meydan kullanıcıları üzerindeki algısal etkilerini ölçmeye yönelik olarak anket çalışması uygulanmış, bu çalışma sonucunda elde edilen bulgular açıklanmış ve değerlendirilmiştir. Dördüncü bölüm olan sonuç bölümünde ise, fiziksel analitik çalışmalardan ve anket çalışmasından elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Kamusal mekanlar, kamusal yaşamın desteklendiği alanlar olmaları ve kenti tanımlamaya yardımcı olacak etkinlikleri içermeleri dolayısıyla kent mekanlarının en önemli parçalandır. Kentte yaşayanların, yaşadıkları çevre ile özdeşleşebilmeîeri kamusal mekanların sunduğu kalitelere bağlıdır. İyi tasarlanmış ve uygulanmış kamusal mekan girişimleri kent imajına katkıda bulunurken, daha uyumlu mekanlar yaratılmasına yardımcı olmayı sağlamaktadır. Kentsel ortak mekanlardan olan meydanlar, yüzyüze iletişim için geniş bir fırsat alam sunan, şehir ve toplum kimliğinin oluşumunda en etkili şehirsel mekan elemanıdır. Ayrıca, meydan mekanının, köyden kente göçün fazlaca yaşandığı, gelişmekte olan ülkeler için önemi tartışılmazdır. Göçün neden olduğu nüfus artışının yol açtığı, eski ve yeni kentli arasındaki sosyal farklılık, iyi tasarlanmış meydan mekanı ile daha dengeli hale gelebilmekte ve mekanı paylaşanlarda kente ait olma hissi yaratabilmektedir. Bu çalışma, meydan mekanını geniş bir yelpazeden insanların kullanımına açacak çekicilikte(fonksiyon, sınırlayıcılar, aktiviteler bakımından) kılmak yanında, çeşitli yaş, cinsiyet, gelir grubundan kullanıcıları biraraya getirecek, bedensel engellilerin de kamusal yaşama katılmasını sağlayacak tasarımların oluşturulması konusunda yarar sağlayacaktır. Çalışmada, meydanların kamusal ortak yaşama katkıları gözönünde bulundurularak; meydanların fizücsel-tipolojik yapılan, kullanım amaç vebiçimlerinin saptanarak; algılanması ve imgesel değerlendirilmesi ile bağıntılarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Kamusal bir mekan olarak meydanların algılanması ve tanımlanmasında, deneklerin cinsiyet, eğitim ve İstanbul'daki yaşam süreleri uzunluğuna bağlı olarak farklı değerlendirmelere dayalı sonuçlar ortaya çıkacağı varsayım olarak kabul edilmiştir. Bu doğrultuda araştırma alam, Boğaziçi Anadolu Yakası Sahil Yolu ile Beykoz ve Üsküdar'ın sınırladığı kıyı şeridi üzerinde yer alan meydanlar olarak belirlenmiştir. Öncelikle, çalışma alam içerisindeki meydanların, imgesel analiz, tipolojik analiz ve arazi kullanıma yönelik analiz olmak üzere 3 ana kısımdan oluşan, fiziksel açıdan analitik değerlendirmeleri yapılmıştır. Fiziksel analitik çalışmaların meydan kullanıcıları üzerindeki etkisini saptayabilmek amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Meydanları içeren mahallelerin nüfusları belirlenmiş, bu nüfusun DÎE kriterlerine göre % 0.3 'ü alınarak, 175 yapılacak anket sayısı saptanmıştır. Bu sayı, kadın / erkek eşit sayıda ve 18 yaş üzerinde (lise sonrası çağda) uygulanmıştır. Cevaplardan 164'ü geçerli sayılarak hedeflenen büyüklüğün %93'ü oranında gerçekleştirilmiştir. Bu sayı, mahalleleri içeren toplam nüfusun % 0.28 'i dir.Her meydanda yapılacak anket sayısı, meydanların yer aldığı mahalle nüfusları ile orantılı olarak belirlenmiştir. Değerlendirme sonucu, meydanların algılanması ve tanımlanmasında, deneklerin cinsiyet, eğitim ve İstanbul'daki yaşam süreleri uzunluğuna bağlı olarak farklı değerlendirmelere dayalı sonuçlar ortaya çıkacağı varsayımı; İstanbul'daki yaşam süresi uzunluğu ve cinsiyetin meydan tanımlamasına etkisinde kanıtlanmamış, eğitim durumunun etkisinde kanıtlanmıştır. Erkek ve kadın denek grubunun her ikisi de, meydan tanımlamasında çoğunlukla doğal çevre öğelerini kullanmışlardır. 10 yıldan az, 10 yıl ile 20 yıl arasında ve 20 yıldan fazla süredir İstanbul'da yaşayanların büyük çoğunluğu, meydanı tanımlamada birinci sırada doğal çevre öğelerini kullanmışlardır. İkinci şurada yapma çevre öğelerini kullanırken, üçüncü sırada ise beşeri çevre öğelerini kullanmışlardır. Cinsiyetin ve İstanbul'daki yaşam süresi uzunluğunun meydanın farklı tanımlanmasında etkili olmaması, kullanıcıların tanımlamada çoğunlukla doğal çevre öğelerini kullanmaları, Anadolu Yakası kıyı meydanlarında doğal unsurların daha etkin olduğunu göstermektedir. Eğitim durumu, meydanın farklı tanımlanmasında etkili olmuş, ilköğretim ve lise mezunları meydanı tanımlamada birinci sırada doğal çevre öğelerini kullanırken; üniversite mezunları birinci sırada yapma çevre öğelerini kullanmışlardır. Cinsiyet durumu, meydan mekanının daha canlı kullanılmasına yönelik öneriler geliştirilmesinde etkili olmamış; ancak, eğitim durumu ve İstanbul'daki yaşam süresi uzunluğu etkili olmuştur. Erkek ve kadm denekler, çoğunlukla yapma çevre öğelerini meydan mekanının daha canlı kullanılmasına yönelik önerilerde kullanmışlardır. 10 yıldan az süredir İstanbul'da yaşayanların çoğunluğu meydan mekanının daha canlı kullanılmasına yönelik olarak birinci sırada doğal çevre öğelerini kullanırken, 10 yıl ile 20 yıl arasında ve 20 yıldan fazla süredir İstanbul'da yaşayanların büyük çoğunluğu ise, önerilerinde birinci sırada yapma çevre öğelerini kullanmışlardır. Eğitim durumundaki farklılık, meydan mekanının daha canlı kullamlmasma yönelik geliştirilen önerilerde etkili olmuş, ilköğretim mezunları önerilerinde birinci sırada beşeri çevre öğelerini kullanırken; lise ve üniversite mezunları birinci sırada yapma öğelerini kullanmışlardır. Eğitim düzeyinin ve kente ait olma hissinin yüksek olduğu kullanıcılarda; meydan mekanının daha canlı XIkullanılmasına yönelik geliştirdiği önerilerde çoğunlukla yapma çevre öğelerinin etkili olduğu görülmektedir. Anket çalışması sırasında denekten imgesel, tipolojik bir değerlendirme ya da arazi kullanıma yönelik bir analiz yapması istenmemiştir. Anket çalışması sonucunda elde edilen bulgulara göre, deneğin meydanı tanımlamada kullandığı öğeler, tez çalışmasında daha önce yapılan imgesel ve arazi kullanıma yönelik olarak değerlendirilmiştir. Anket çalışmasında alınan cevaplar arasında, meydanların tipolojik değerlendirilmesine ait bir sonuç çıkanlamadığından, tipolojik analize yönelik bir değerlendirme yapılamamıştır. Değerlendirmeye göre, deneklerin meydanı tanımlarken birinci sırada imgesel değerlendirme öğelerini, ikinci sırada ise arazi kullanıma yönelik analiz öğelerini kullandığı saptanmıştır. Bu sonuç, meydanların tanımlanmasında, meydan yakın çevresindeki kullanımlara oranla kentsel imaj öğelerinin daha etkin olduğunu göstermektedir. XII
Özet (Çeviri)
THE COASTAL SQUARES LOCATED ON THE ANATOLIAN SIDE OF BOSPHORUS IN ISTANBUL SUMMARY This study is consist of four parts. The first part includes the introduction of the study. In the second part, different definitions of the urban spaces take place including urban pattern, contribution of public places for public life and design criteria for public places. In this part use of the public places are examined also through history in different periods of time and in different communities of different cultures. Functions and the roles of squares in urban life, typological evaluations of squares and different square types are mentioned through the study life. Several environmental factors which effect the public squares are examined within second section as well. The third part is consist of the case study. Squares on the Anatolian side of Istanbul Bosphorus which are lined through the seaside are examined through the case study. First of all general characteristics and social structures of Bosphorus Anatolian coast are explained. In relation with the aim of the study, physical analytic studies have been made in three parts within the case study area; analyses of image, typologic and land use. After that a questionnaire application has been done in order to observe perceptional affects of the physical characteristics of the square on the users. At the end of the third section the results of the survey are explained and evaluated. In the forth section is conclusion section. In this section the results of the physical analytic studies and the results of the public survey are evaluated. Public places are the most important parts of the urban areas since they are the places which support public life and contain activities which identify the city. The way that people identify the city depends on the characteristics and environmental quality of the public spaces. Well designed and well defined public places either strengthen the city image or help to create more harmonious places. As public places are places where urban dwellers interact with each other, they are the most commonly used parts of the city. On the other hand, squares have importance in the developing countries, where the migration from villages to cities is highly observed. The social difference between newer and older citizens, caused by the population growth coming from the migration, can be balanced with the well- planned squares and this can create feeling of being part of the city in the square users. This study can help to make the squares more attractive with a wide range of usage (functionality, limitation, and activities) as well as guiding new designs, which make square users from different age, sex, income group come together and make handicapped people participate to the public life. In accordance to contribution of public places to public life, aim of this study is to analyze the relationship between the physical typology of the space and the way that people use the space in relation with perception and environmental image. In this study it is assumed that factors such as sex, education and period of time living in the city effects the way that people perceive and define xiiithe public places, so that people are also asked to tell about their proposals for the public places. The case study is about the squares which are on the coast of Anatolian side of Bosphorus which are surrounded by the coast road between Beykoz and Üsküdar. First of all physical analytic studies have been made in three parts within the case study area; analyses of image, typologic and land use. After that a questionnaire application has been done in order to observe perceptional affects of the physical characteristics of the square on the users. The population of the districts covering the squares were determined, taking the 0.3 % of this population according to the DEE(State Statistics Institute) criteria, 175 is determined as the number of survey interviewees. The survey had been carried out with the same number of male and female interviewees over age 18(post lycee). By accepting 164 of the answers as a valid, 93 % of the target had been realised. This number equals to 0.28 % of the districts population. The number of the survey interviewees in each square was chosen proportionally with the population of the district where square is placed. As a result of the survey it is found that sex and period of time living in the Istanbul do not effect people's perception and the definition of the space but education does. Both mail and female groups mostly use the elements of natural environment in defining the squares. Most of the interviewed people different groups(living in Istanbul less than 10 years, between 10 and 20 years and more than 20 years) use the elements of natural environment for defining the square. Some people use the elements of man-made environment and very few people use the elements of social environment for defining the square. Results of the study show that elements of natural environment are more effective than others on the Anatolian Side squares, as different factors such as gender or period of time living in Istanbul, does not effect the definition. On the other hand a relation between elements used in defining the square and the education of people is observed. Most of the primary school and high school graduates use elements of natural environment in defining the square. Elements of the social environment are used the least in defining the square by primary school and high school graduates. University graduates mostly use elements of the man-made environment. Some of university graduates use elements of natural environment and few of them use elements of social environment in defining the square. People were asked to tell about their suggestions for more active use of squares. Results of the study shows that sex has no effect on proposals for the use of the square. Most of the male and female use elements of the man-made environment in suggestions regarding more active usage of squares. On the other hand a relation between educational status and the suggestions for more active used squares. Difference on educational status seems to appear on suggestions of people for more active use square. Primary school graduates mostly use elements of social environment for suggestions. High school and university graduates mostly use elements of the man-made environment. Suggestions of people for the square is also related with the period of time living in Istanbul. Natural environment takes place in the suggestions of majority of peole living in Istanbul less than 10 years. Majority of the people living in Istanbul from 10 years to 20 years and more than 20 years use elements of the man-made environment in their suggestions. It is observed that users which are long time dwellers enough to feel belonging to the city, and having a high level of education use mostly elements of the man-made environment in their suggestions for more active use of the square. xivIn this study people are not directly asked to make analyses of image, typologic and land use. Instead, the words and elements used by people in answering questions are laterally classed into groups according to the previous sections of the study. As a result, it is familiarly seen that people use mostly image elements to define the square. Land use properties take the second place in definitions which means that urban image elements are more effective than land use properties around the square in defining the public places. XV