Sosyo - kültürel ve psikolojik çevre bileşenlerinin mekân kurulumuna etkileri
The effects of social-cultural and physological environments to the space installation
  1. Tez No: 256629
  2. Yazar: YAPRAK ÖZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM ONUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Mekân tasarımında, kullanıcı faktörünün ve kullanıcının tüm fiziksel, psikolojik gereksinimlerine olanak sağlayacak fiziksel ortamların oluşturulmasıyla, tasarım gerçek amacına ulaşmış olacaktır.Bu noktadan hareketle gereksinimlerin neler olduğu, nelerden kaynaklandığı insanın psikolojik açıdan ne tip çevre etmenlerinden nasıl etkilendiği ve bunların geri yansıması olarak davranışlarının ne yönde geliştiği hakkında kuramlar ile ileri sürülmüş veriler incelenmiştir. Gerekli noktaların başlıklar olarak toplanması ile önerilen tablo oluşturulmuş ve kültür ? mekân ? davranış etkileşimi konusunda çevrenin oluşumuna katkı sağlamak amacı ortaya konmuştur.Araştırmanın ilk bölümünde tez kapsamında daha net olarak açıklanabilmesi ve çevrenin kapsamının genişliği gözönünde bulundurularak mikro çevre, yani mekan kavramı tanımlanmış, ardından asıl çalışmanın kapsadığı iç mekan tanımına geçilmiştir. Konut mekanı üzerinde tasarım yönünden tarihsel bir gelişim süreci incelenmiştir. Sonraki bölümlerde davranış, gereksinim ve mekan örgütlenmesi bileşenleri verilmiştir. Sonuç olarak da bu veriler toplanarak temel başlıklar haline getirilmiş, tasarımı gerçek amacına ulaştırmak için gerekli adımları sunan bir tablo oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the space design, by creating the physical environment, users factor and providing the physical and physcological needs of the user will make the design reach its main target.The datas examined and the theories were given for the human psychological case effects by which environment?s factors and with theirs reflections. Also in that case, it is offered what are the neccessities, where they arises from.The chart wihicih is proposed get formed and by collecting the headline, the interaction between the culture, the place and attitude offered to contribute to the environment formation.On the first chapter of the research, the space concept is described by extensive meaning and after this passed on the interior place describing.At the other chapters, attitude?s necessity proposed and with the place association?s components formed by model.