Türkiye'nin Akdeniz kıyılarında av yapan teknelerin su ürünleri mevzuatına ilişkin ihlallerinin analizi
Analyze of the violation on fishery regulations made by vessels in the Mediterranean coast of Turkey
- Tez No: 256636
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN TÜRKER İLKYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tezde, Ocak 2004 ? Aralık 2008 tarihleri arasında, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı'nca; batıda Kötü Burun (36?24?00??K - 029?06?00??D) ve doğuda Suriye sınırı (36?00?00??K - 035?45?00??D) arasında balıkçılık faaliyetinde bulunan teknelerde yapılan kontroller incelenmiştir..Ruhsat Tezkeresi; av vasıtalarının sahip olması gereken asgari vasıflar, yer, zaman, boy ve tür; trol avcılığı ve patlayıcı, uyuşturucu, kimyasal madde ve elektrik kullanımı ile ilgili ihlallere uygulanan yasal işlem tutanakları istatistiksel olarak derlenmiştir.Elde edilen veriler kullanılarak, su ürünleri mevzuatına yönelik ihlallerin çeşitli açılardan analizleri yapılmış olup, çözüm önerilerine katkıda bulunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; inspections has been conducted by Turkish Coast Guard Mediterranean Region Command on Fishing vessels in the area between Kötü Burun (36?24?00??N - 029?06?00??E) on west and Syrian Border (36?00?00??N - 035?45?00??E) on east between the dates January 2004 ? December 2008 was examined.Violations on regulations about licences and document; fishing area, fishing period, size, species, minimum requirements of fishing vesssels; trawling and usage of explosives, chemicals, drugs and electricity has been compiled statistically.Analyzes from multiple angles has been made about violations on fishery regulations by using the data obtained and contribution to solution offers has been goaled.