İzmir Körfezi'ndeki kara midyelerinin (Mytilus galloprovincials) ve bazı balık türlerinin farklı organ ve dokularındaki 210Po konsantrasyonu ile lipid peroksidasyonu(LPO), H2O2 ve prolin arasındaki korelasyonun incelenmesi
Investigation of correlation between concentration of 210Po with lipid peroxidation (MDA), H2O2 and prolin in different organs and tissues of mussels (Mytilus galloprovincials) and some fish species in Izmir Bay
- Tez No: 256637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN UĞUR GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma kapsamında midye (Mytilus galloprovincialis) ve bazı balık türleri (Sparus aurat, Liza ramada ,S.solea, Trachurus mediterraneus ve İspari) İnciraltı bölgesinden mevsimsel olarak toplanmıştır. 210Po konsantrasyonu ile lipid peroksidasyonu (LPO), H2O2 ve prolin seviyeleri midye ve balıkların farklı organ (karaciğer ve solungaç) ve dokularında(kas dokusu) incelenmiştir.210Po tayinleri 5,30 MeV enerjili alfalarından yararlanılarak yapılmış ve izleyici olarak 209Po (0,1 Bq mL-1) kullanılmıştır. En yüksek polonyum aktivite konsantrasyonu sırasıyla midye ve balıkların karaciğerinde 75±3 ve 252±14 Bq kg-1 olarak bulunmuştur. Midye ve bazı balık türlerinde ölçülen lipid peroksidasyonu (LPO), H2O2 ve prolininde en yüksek seviyeleri karaciğerde bulunmuştur. Lipid peroksidasyonu (LPO),H2O2 ve prolin seviyeleri midyelerin ve balıkların karaciğerinde sırasıyla 50-150 nmol/g yaş ağırlık, 16-40 ve 300-370 µmol/g yaş ağırlık arasında değişmektedir
Özet (Çeviri)
In the study, mussels (Mytilus galloprovincialis) and fish species were collected seasonally on environmental changes in İnciraltı, İzmir. 210Po, lipid peroxidation (LPO), H2O2 and prolin levels were investigated in different tissues (gills, hepatopancreas and muscle) of mussels and some fish species.210Po, a naturally occuring radionuclide, is a high energy alpha particle emitter in the uranium decay chain and is considered as an important source of the natural radiation received internally by marine organisms. The highest activity concentrations of 210Po was found 75±3 and 252±14 Bq kg-1 in hepatopancreas of mussels and some fish species, respectively. The highest levels of lipid peroxidation (LPO), H2O2 and prolin in mussels and some fish species were also measured in hepatopancreas. These levels were determined between 50-150 nmol/g yaş ağırlık, 16-40 and 300-370 µmol/g yaş ağırlık for lipid peroxidation (LPO), H2O2 and prolin in mussels and some fish species in hepatopancreas, respectively.