Zeytin yapraklarından katı kültür fermentasyonu ile lakkaz enzimi üretimi
Production of laccase enzyme from olive leaves by using solid state fermentation
- Tez No: 256644
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAYIT SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada katı kültür fermentasyonu (KKF) ile zeytin yaprakları kullanılarak beyaz çürükçül fungus Trametes versicolor FPRL 28A INI Egham, Surrey suşu ile lakkaz enzimi üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla KKF üretimlerinde önem taşıyan başlangıç nem oranı, substrat partikül boyutu, aşı miktarı, herhangi bir karbon kaynağı ilavesi yapılmaksızın hazırlanan nemlendirme sıvılarının lakkaz üretiminde uygunluğu, inorganik ve organik azot kaynaklarının etkisi, azot kaynaklarının farklı konsantrasyonlarının üretime etkisi gibi parametrelerin lakkaz enzimi üretimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; maksimum lakkaz aktivitesi, 1.4-1.8 mm boyutlarında hazırlanan zeytin yapraklarının, organik azot kaynağı olarak maya ekstraktı ve distile suyun nemlendirme sıvısı olarak kullanıldığı % 80 başlangıç nem oranıyla nemlendirilen ortamın, 2 ml/10 g substrat inokulasyon oranı ile üretimi sonucu 276.63 ± 25.6 U/g olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, laccase enzyme has been produced under solid state fermentation (SSF) conditions by using olive leaves as substrate with white rot fungi Trametes versicolor FPRL 28A INI Egham, Surrey strain . The contribution of initial moisture ratio, substrate particle size, nutrient solutions without carbon sources, inorganic and organic nitrogen sources to laccase activity in solid state fermentation have been investigated. Among the tested nitrogen sources, organic compounds were found to stimulate laccase activity higher than inorganic nitrogen sources. Under optimum conditions maximum laccase activity, 276.63 ± 25.6 U/g, has been obtained with 1.4-1.8 mm particle size of olive leaves, yeast extract as a nitrogen source at a rate of 0.1 N/10 g fermented medium, 80 % initial moisture content using distilled water as a moisturizing liquid and 2 ml/ 10 g substrate inoculation ratio.