Investigation of peptide inhibitor binding to ß-lactamase
ß-laktamaza peptit inhibitörlerin bağlanmasının incelenmesi
- Tez No: 256711
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BERNA SARIYAR AKBULUT, YRD. DOÇ. ELİF ÖZKIRIMLI ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biology, Bioengineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ß-laktamazın neden olduğu antibiyotik direnci önemli bir sağlık sorunudur. Bu sorun ile mücadelede ß-laktamaz enzimi önemli bir hedef haline gelmiştir. ß-Laktamaz inhibitör proteini (BLIP), TEM-1 ve SHV-1 gibi A sınıfı ß-laktamazları yüksek ilgiyle inhibe eder. Bu çalışmanın ilk bölümünde, ß-laktamaz inhibitör proteininin yapısı temel alınarak oluşturulan peptit inhibitörlerinin (BLIP'in 45-52 kalıntıları) inhibisyon etkisi hesapsal yöntemlerle araştırılmıştır. Moleküler Dinamik Simülasyonları ile ß-Laktamaz inhibitör proteini ve seçilen peptid üzerinde çeşitli kalıntılar alanine dönüştürülerek bu kalıntıların SHV-1 ß-laktamaza bağlanması değerlendirilmiştir. Peptidin üzerindeki D49A ve Y50A mutasyonları SHV-1 ß-laktamazın yapı ve dinamiğini BLIP'ten farklı şekilde etkilerken Y51A mutasyonu SHV-1 ß-laktamazın yapı ve dinamiğini BLIP'e benzer şekilde etki etmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise in-vitro ve in-vivo ß-laktamaz inhibisyonu, farklı uzunluktaki iki peptit (ß-laktamaz inhibitör Proteinin A46-Y51 ve C30-D49 kalıntıları) ile incelenmiştir. In-vitro ortamda 400 ?M konsantrasyonda her iki peptidin de ß-laktamazı inhibe ettiği görülmüştür. In-vivo ortamda ise, aynı peptitler 28 ?M konsantrasyonda yeteri kadar inhibisyon etkisi gösterememiştir.
Özet (Çeviri)
ß-Lactamase is an important drug target in combating the increasing problem of ß-lactamase antibiotic resistance. ß-Lactamase inhibitor protein is an effective inhibitor of class A ß-lactamases such as TEM-1 and SHV-1. In the current research, ß-Lactamase inhibitor protein structure was used as the starting point to develop new ß-lactamase inhibitors. In the first part of this study, the inhibition effect ß-lactamase inhibitor protein based peptides (residues 45-52), was investigated by computational methods. Molecular dynamics simulations were performed on various alanine mutants of the ß-lactamase inhibitor protein and the peptides to investigate the contribution of these residues to SHV-1 ß-lactamase structure and dynamics. Y51A mutation on the peptide affected SHV-1 structure and dynamics similar to BLIP while D49A and Y50A mutations altered the SHV-1 structure and dynamics differently from BLIP. In the second part of the study, ß-Lactamase inhibitor protein based peptides of different lengths (A46-Y51 and C30-D49) were used to investigate in-vitro and in-vivo ß-lactamase inhibition. In-vitro ß-lactamase inhibition was observed by both peptides at a concentration of 400 ?M. Under in-vivo conditions, inhibition effect of the same peptides at a concentration of 28 ?M was not sufficiently high.