Hologram baskı sisteminin incelenmesi ve sektördeki yeri
Evaluation of hologram printing system and its position in the sector
  1. Tez No: 256745
  2. Yazar: MERYEM ERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN N. BEYTUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matbaacılık, Typography
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Hologram, uygun ışıklandırma şartları altında bakıldığında cisimlerin, gerçek dünyada olduğu gibi değişik açılardan görülebileceği üç boyutlu görüntüden ibarettir. Holografi ise üç boyutlu görsel bilginin kaydedilmesi, depolanması ve tekrar gözlenebilmesini sağlayan işlemler dizisidir.Holografi, bir cisimden çıkan dalga cephesinin lazer ışığı ile kaydedilmesi prensibine dayandığı için, çalışmaya öncelikle konuyla ilgili dalga optiğinin esas hadiseleri olan girişim ve kırınım ile lazer fiziği hakkında literatür taraması yapılarak başlandı. Ardından hologram tür ve çeşitleri, ek güvenlik özellikleri, hologram çekimi için gerekli olan laboratuar düzeneği, hologram filmleri, hologram yapım aşamaları, ulusal ve uluslar arası firmaların literatür taramaları yapıldı.Hologramlar, ürüne ya da belgeye eşsiz ve belirgin, kolaylıkla ayırt edilebilen görsel orijinallik kazandırmasının yanında asıl hedefi, ürünün ya da belgenin sahte ile gerçeği güvenilir bir biçimde ayırabilme özelliği kazandırmasıdır. Hologram üretimi için yüksek miktarlarda para harcanarak laboratuar düzeneği kurulabilmekte ve güvenlik açısından üretimler gizli yapılmaktadır. Güvenlik amaçlı, çalışmalarımızda laboratuarı gezmemiz, yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi almamız ve konuyla ilgili uygulama yapmamız mümkün olamamıştır. Çeşitli firmalarla yaptığımız görüşmelerde ise hologramlar hakkında genel bilgiler elde edilebilmiştir.Hologram üretimi ve baskısı hakkında sınırlı literatürün bulunması, üretim ve baskı aşamalarının güvenlik açısından gizli tutulması gibi nedenlerle çalışmalarımız ulaşabildiğimiz kaynaklarla sınırlı kalmıştır.Çalışmalar sonucunda, hologram üretiminde ve baskısında dikkat edilmesi gereken hususlar ele alınmış ve kullanım alanları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hologram means a 3-D image of the objects enabling us to see the object from various viewpoints - if observed under an appropriate illumination- as they appear in the real world. Holography is a process ensuring the saving, storage and reobservation of 3-D visual information.This study was initially started with a literature search for the laser physics with interference and diffraction which is the main issues of wave optics related to this study as the Holography is based on the principle of saving the wave front output from an object by a laser light. Then the types of hologram, additional safety features, laboratory set-up needed for hologram shooting, hologram film strips, hologram structuring phases and the literature searches for domestic and international companies was completed.Apart from ensuring a unique, remarkable and clearly distinguishable visual novelty for a product or service; the main target of the hologram works is to differentiate the genuine product or service from the forged ones. Laboratories are set up with huge amount of money for hologram production and the productions are performed with great confidentiality as a measure of safety. Therefore we have been unable to enter into the laboratories and achieve comprehensive information about these works and make applications regarding to this study. So that, only common information related with the hologram works could be gained through the interviews we made with several companies.This study is limited with the sources we have been able to reach since the number of literatures and production and print phases regarding with the hologram production and the printing are kept confidential as a safety measure.Within this study, the issues to be considered for hologram production and printing were evaluated and the area of usage are determined.