Production of reflection type volume holograms by using 633 nm laser light
  1. Tez No: 4055
  2. Yazar: MURAT KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET 633 nm LASER IŞI?I KULLANILARAK REFLEKSİYON TİPİ HACİMSEL HOLOGRAMLARIN ELDE EDİLMESİ KAPLAN, Murat Yüksek Lisans Tezi, Fizik Bölümü Tez Yöneticisi: Doç.Dr. Ramazan AYDIN Eylül 1988, 76 sayfa Holografi, obje tarafından yayılan ışık dalgalarının genlik ve fazının kayıt edilmesi ilkesine dayanır. Eş fazlı ışık kaynağı, titreş imden yalıtılmış optik tutkucular ve özel tip kay ıt malzemeleri holografinin gereklerindendir. Hacimsel hologramlarda, kayıt ortamında oluşan girişim saçakları üzerine düşen ışığın dalga boyunun yarısı uzaklıklarla birbirlerinden ayrılmışlardır. Bütün refleksiyon tipi hologramlar, saçak aralıkları kayıt ortamının kalınlığından çok daha küçük olan hacimsel hologramlardır. Bu özellikler göz önüne alınarak, hacimsel hologramlar için optik düzenlemeler yapıldı. Pirinç tutucular, devre kartları gibi çeşitli objelerin hologramları, refleksiyon tip ve çizgi dışı (off-line) teknik ile alçak güçlü He-Ne laser (yaklaşık 6 mV) kullanılarak elde edildi. Deneyler holografik plakta referans ve obje demetlerinin zıt yönde yayılarak girişim yapması sağlanarak gerçekleştirildi. viKaydedilmiş hologramlar literatürde belirtilen geleneksel yöntemler kullanılarak banyo edildi, tespit edildi, ağartıldı ve kurutuldu. Hologramlar beyaz ışık kullanılarak tekrar elde edildi ve incelendi. Anathar kelimeler : Holografi, Hacimsel ve refleksiyon hologramlar, Beyaz ışık hologramlar, çizgi dışı teknik. vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRODUCTION OF REFLECTION TYPE VOLUME HOLOGRAMS BY USING 633 nm LASER LIGHT KAPLAN, Murat M.S. in PHYSICS Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Ramazan AYDIN September 1988, 76 pages Holography is the idea of recording both the amplitude and the phase of the light waves scattered by the object. The requirements of holography are coherent light source, vibration isolated optic benchs and special type of recording materials. In the volume holography,, the interference fringes produced on the recording medium are separated by about one-half of the wavelength of illuminating light. All reflection type holograms are volume holograms whose fringe spacings may be much smaller than the thickness of the recording material. By taking into account these conditions, an optical arrangement was set up to create fine volume holograms. Using a low-power He-Ne laser (about 6mW) holograms of various objects, such as brass holders, circuit cards were produced with the reflection type and off-line techniques. The realization of the experiments was carried out by allowing to interfere the reference and object beams propagating in opposite directions on the holographic plate. IVThe recorded holograms were then developed, fixed, bleached and dried by making use of conventional methods described in literature. It was achieved to reconstruct and investigate the holograms using white light. Keywords : Holography, Volume and reflection holograms, Off-line technique, White-light holograms.