Poliamid çorapların fiziksel açıdan pamuk, yün ve akrilik esaslı çoraplar ile karşılaştırılması
Comparison of polyamide socks with cotton, wool and acrylic in terms of physical aspects
- Tez No: 256752
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN İŞGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Technical Education, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, çorap endüstrisindeki üretim teknolojileri ile tek silindirli çorap örme makineleri kullanılarak, düz erkek çorabı üretilmiştir. Üretilen çoraplara ve hammaddeleri olan ipliklere çeşitli testler uygulanarak fiziksel özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Tezde temel olarak, polyamid iplikten üretilen çorapların pamuk, yün ve akrilik iplikten üretilen çoraplar ile fiziksel özellikleri karşılaştırılmıştır. Hammadde olarak kullanılan ipliklere; numara, büküm, mukavemet ve % uzama testleri yapılmıştır. Üretilmiş olan numune çoraplara da; gramaj, kalınlık, boncuklanma, sürtünme ve streç testleri yapılmıştır. Üretilen çorapların tamamında, zemin ipliğinin altında kullanılan polyamid ipliği olarak 70/24/1 denye Nylon 6 ipliği, topuk ve burun bölgesinde de 70/24/2 denye Nylon 6 ipliği kullanılmıştır. Üretilen çoraplara rosso burun dikişi yaptırılmış ve çoraplar sabit sıcaklıkta el kalıplarında ütülenmiştir.Birinci bölümde; giriş kısmı ve, örmeciliğin tanımı ve sınıflandırması yapılmış ve çorap sektörü hakkında genel bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde, numune çorap üretiminde kullanılan hammaddeler, atkılı örme sistemleri, çorap üretimi ve çorap üretiminde kullanılan makineler, tekstilde uygulanan fiziksel testler hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir.Üçüncü bölümde numune çorap üretim aşamaları anlatılmıştır.Dördüncü bölümde yapılan testlerin sonuçları tablo ve grafikler kullanılarak ortaya konmuş ve üzerlerinde yorumlar yapılmıştır. Bu doğrultuda; eldeki veriler ışığında genel bir değerlendirme yapılarak, sektöre yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study a plain men`s sock has been manufacturedby means of the manufactoring technology in socks industry and the single-cylinder sock knitting machines. Various tests have been carried out on the manufactured socks and yarns utilized as raw materials with a few to identify their physical characteristic. Basically, the physical characteristics of socks made ofpolyamide yarn with socks manufactured of cotton, wool and acrylic yarns have been compared in the thesis. Thickness (number), twisting, strengths and elongation tests were carried out on the yarns utilized as raw materials. And on specimen socks manufactured, weight, thickness, pilling, abration and streching tests were performed. In all socks manufactured, nylon 6 yarn of denier 70/24/1 was employed aspolyamide yarn underlying the base yarn, and nylon 6 yarn of denier 70/24/2 was employed in the heel and toe section. The rosso toe seaming was applied of the manufactured socks and the latter were ironed at constant temperature on hot leg boards.In the first section, introduction, definition and classification ofknitting has been presented and brief information on socks sector has been provided. In the second section, exhaustive information on raw materials employed in specimen sock manufactoring, weft knitting systems, socks manufactoring and machines utilized in socks manufactoring, and on physical tests performed in textile has been provided. In the third section, phases of manufactoring specimen socks have been described. In the fourth section, results of the tests performed have been demonstrated in tables and graphs and comments were made thereon. And in the last section, a general assesment was made inline with the available data and information and proposals for renewation destined to the sector have been put forward.