Production of pure caustic from trona and lime without residue
Trona ve kireç kullanarak atık oluşturmadan saf kostik üretimi
  1. Tez No: 256759
  2. Yazar: ARZU YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN YENİGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu tezde, ülkemizde bolca bulunan trona ve kireç ile atık oluşturmadan kostik üretimi gerçekleştirilebileceği kanıtlanmıştır. Trona ve kireç oda sıcaklığında 5 saat tepkimeye sokularak kostik üretimi kondüktometrik olarak izlenmiştir.Tepkime sonunda, kalsiyum karbonat çökelir ve kostik ayrılır. Bu çökelek, fırınlarda yakılarak kalsiyum oksit (CaO) ve karbondioksit (CO2) elde edilir. Karbondioksit istenirse bir yerde depolanıp tekrar kullanılabilir. Oluşan kalsiyum oksit sonraki partilerde kireç olarak kullanılır. Böylece bir önceki denemede çökelekte kalan sodyum hidroksit (NaOH) kazanılmış olur ve çevreye atık bırakılmadan üretim yapılmış olur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been proved that pure caustic can be obtained with trona and lime without waste. Trona and lime have been reacted during 5 hours at room temperature by monitoring with conductometry.At the end of reaction, calcium carbonate has been precipitated and caustic has been separated. The precipitate has been burned in an oven and calcium oxide and carbon dioxide have been obtained.Carbon dioxide can be stored for use. Calcium oxide has been used for production of caustic so remainder of caustic in the precipitate has been recovered. Thus, there were no residue.