Kemer Baraj Gölü'nün (Aydın) zooplanktonu üzerine araştırmalar
Investigation on the zooplankton of Kemer dam lake (Aydin)
- Tez No: 256767
- Danışmanlar: PROF. DR. M. RUŞEN USTAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kemer baraj Gölü (Aydın)'nde gerçekleştirdiğimiz bu çalışmada, baraj gölünün daha önce incelenmemiş olan biyolojik ve fiziko-kimyasal özelliklerinin belirlenmesi, zooplankton kompozisyonu ve mevsimsel değişiminin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla Aralık 2004 - Kasım 2005 arasında gölde belirlenen 4 ayrı istasyondan aylık olarak su örnekleri ve zooplankton örnekleri alınmıştır.Çalışma sonunda Kemer Baraj Gölü zooplankton faunasının Rotifera (14 tür), Cladocera (8 tür) ve Copepoda (2 tür) gruplarından oluştuğu tespit edilmiştir. Rotifer Asplanchna priodonta, Keratella quadrata, Keratella cochlearis, Brachionus patulus, Notholca squamula, Lecane lunaris, Lecane luna, Trichocerca similis, Polyarthra dolichoptera, Polyarthra vulgaris, Synchaeta oblonga, Ascomorpha ovalis, Hexarthra fennica, Collotheca pelagica türleri; kladoserden Diaphanosoma lacustris, Alona rectangula, Alona quadrangularis, Disparalona rostrata, Ceriodapnia quadrangula, Daphnia cucullata, Bosmina longirostris, Moina micrura türleri; kopepodlardan Acanthodiaptomus denticornis, Cyclops abyssorum türleri Kemer Baraj Gölü'nde ilk kez bildirilmektedir.Kemer Baraj Gölü'nde incelenen zooplankton kompozisyonu ve suyun fiziksel ve kimyasal özelliklerine göre gölün oligo-mezotrof bir karakterde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study that we performed in the Kemer Dam Lake (Aydın), we intent to display the composition of zooplankton and its seasonal alternation and physical, chemical and biological feature of the lake that have been not investigated before. For this purpose, we took water and zooplankton samples from 4 different stations between December 2004 and November 2005.At the end of study, determined that the Rotifera (14 species), Cladocera (8 species), and Copepoda (2 species) were composed of zooplankton fauna of Kemer Dam Lake. The determination of these species Asplanchna priodonta, Keratella quadrata , Keratella cochlearis, Brachionus patulus, Notholca squamula, Lecane lunaris, Lecane luna, Trichocerca similis, Polyarthra dolichoptera, Polyarthra vulgaris, Synchaeta oblonga, Ascomorpha ovalis, Hexarthra fennica, Collotheca pelagica of Rotifera; Diaphanosoma lacustris, Alona rectangula, Alona quadrangularis, Disparalona rostrata, Ceriodapnia quadrangula, Daphnia cucullata, Bosmina longirostris, Moina micrura of Cladocera; Acanthodiaptomus denticornis, Cyclops abyssorum of Copepoda were recorded for the first time in Kemer Dam Lake.By the reason of the zooplankton composition and physical, chemical and biological features of water of Kemer Dam Lake, we defined the lake as a oligo-mesotrophic.