İzmir ili Bornova ilçesindeki anaokullarının iç mekan havasında bulunan hava kaynaklı bazı potansiyel alerjen mikrofungusların izolasyonu ve tanılanması
The isolation and the identification of the airborne some potential allergen microfungi in the indoor air in the nursery schools in Bornova in İzmir
  1. Tez No: 256768
  2. Yazar: MURAT BULDUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada, İzmir ili Bornova ilçesi anaokullarında bina içi hava kaynaklı bazı potansiyel alerjen mikrofungusların izolasyonu ve tanılanması amaçlanmıştır. Bu amaçla, 2008 yılı Temmuz ? Ağustos ? Eylül ? Ekim ? Kasım ve Aralık aylarında Bornova ilçesinde toplam 10 anaokulundan, aylık periyotlarla, 6 ay boyunca 2 bina içi havası hem bakteriler için hem mikrofungus ve mayalar için olmak üzere toplam 4 noktadan Merck MAS 100 hava örnekleme cihazı ile hava örnekleri alınmıştır. Çalışma süresince 240 adet petri kullanılmış, 70,340 bakteri kolonisi, 36,000 mikrofungus kolonisi ve 1,580 maya kolonisi sayılmıştır. Elde edilen mikrofungus izolatlarının identifikasyonu sonucu 8 farklı mikrofungus genusu saptanmıştır. Bornova ilçesi atmosferinde en sık rastlanan mikrofunguslar sırasıyla Cladosporium, Aspergillus, Penicillium, Steril miseller, Alternaria, Trichoderma, Neurospora ve Rhizopus genuslarıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed that the airborne some potential allergen microfungi indoor the nursery school buildings in Bornova in İzmir were isolated and identified. For this purpose, air samples were collected using Merck MAS 100 from 4 locations, two of which were indoor the building both for the bacteria and also for the microfungi and the yeast during 6 months period with the periods of one month from 10 nursery schools in Bornova, in the July ? August ? September ? October ? November and December months in 2008. Within the period of the study, 240 petri dishes were used and 70,340 the bacteria colonies, 36,000 the microfungi colonies and 1,580 the yeast colonies were counted. 8 different microfungi genus were determined as a result of the identification of the microfungi isolates obtained. The most often encountered microfungi genus in the atmosphere of Bornova are Cladosporium, Aspergillus, Penicillium, Mycelia Sterilia, Alternaria, Trichoderma, Neurospora and Rhizopus , respectively.