Didim ve İzmir körfezi sediment, deniz suyu ve farklı deniz organizmalarında bazı radyonüklid ve ağır metal düzeylerinin izlenmesi
Monitoring the levels of some radionuclides and heavy metals in sediment, sea water and different marine organisms from Didim and İzmir bay
- Tez No: 256792
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN UĞUR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Deniz Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Su Ürünleri, Marine Science, Physics and Physics Engineering, Aquatic Products
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 338
Özet
Dünya nüfusundaki aşırı artış ve buna bağlı olarak yoğun endüstriyel gelişimin olumsuz etkileri gün geçtikçe daha büyük bir sorun olarak yaşamı etkilemektedir. Denizden, karadan ve aerosoller vasıtasıyla atmosferden kirletilme potansiyeli olan denizler, kirlenmenin en yoğun olduğu ortamlardır. Deniz kirliliğinin dünyadaki yaygınlığının artması, deniz çevresindeki kontaminasyonun rutin olarak izlenmesini ve kontrol edilmesini gerektirir. Denizel ortamdaki ağır metal ve radyoaktif kirleticilerin seviyeleri su, sediment ve biyomonitör adı verilen bazı deniz organizmalarından yararlanılarak tayin edilmektedir.Bu çalışmada İzmir Körfezi ve Didim'den aylık periyotlarda toplanacak deniz suyu, sediment, kara midye (Mytilus galloprovincialis) ve çeşitli türdeki balıklarda bulunan 210Po, 210Pb ve 137Cs konsantrasyonları spektroskopik olarak tayin edilecek, Zn, Cu, Fe, Cd Mn, Ni, Pb, Cr gibi ağır metaller ICP-OES ile ölçülecek ve organizmada her bir radyonüklid için konsantrasyon faktörü bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Fast increase in world?s population and the related industrial development have been causing very serious ecological problems for human life. The worldwide increase of marine pollution levels, requires control strategies and routine monitoring of contaminants in the marine environment. Evaluation of marine pollution levels is based not only on direct measurements of the abiotic components, but also on measurements of the bioaccumulation of metals and radionuclides in sea water, sediment and selected marine organisms used as biomonitor.In this study were determined the concentration of 210Po, 210Pb and 137Cs and furthermore were analyzed the levels of heavy metals Zn, Cu, Fe, Cd, Mn, Ni, Pb, Cr in sediment, sea water, fish and mussels (Mytilus galloprovincialis) collected from Didim and İzmir Bay for monthly using by ICP-OES, alpha and gamma spectrometry.