Voltage controlled photovoltaic pumping system with a brushless DC motor (BLDC)
Fırçasız doğru akım motoru ile gerilim kontrollü fotovoltaik pompa sistemi
  1. Tez No: 635589
  2. Yazar: TAFADZWA MUGWAMBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYUP AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son yıllarda yenilenebilir enerji alanında birçok gelişme meydana gelmiştir ve araştırma faaliyetlerinin büyük bir kısmı güneş enerjisine yöneliktir. Şebekeye bağlı fotovoltaik sistemlerin ve bağımsız PV sistemlerinin yükselişini gördük. Bağımsız sistemler, şebekenin ev içi uygulamalardaki sulama şemaları gibi uygulamalar için kullanılamadığı uzak yerlerde büyük bir uygulama kazanmıştır, ancak şebeke ile bağlantılı sistemlerin aksine, bağımsız güneş sistemleri kararlılık açısından istenmeyen komplikasyonlar sunmaktadır. Bu tez, bağımsız fotovoltaik pompalama sisteminin önerilen optimum tasarımını geliştirerek ve araştırarak bu sorunu ele almayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, yıllar boyunca fırçalı DC motorlara ve endüksiyon motorlarına iyi bir alternatif olduğu kanıtlanmış fırçasız DC motoru (BLDC) kullanmıştır. Amaç, PV dizisinden mümkün olan maksimum gücü kullanırken pompa hızının kontrol edilebilirliği problemini çözmekti. Bu tez, maksimum güç noktası takibi için bir birincil DC aşaması ve voltaj regülasyonu için ayrılmış bir ikincil AC aşaması içeren iki aşamalı bir PV sistemi önerdi. DC kademesi için bir Buck-Boost konvertörü kullanıldı ve AC kademesi için tam bir H köprü invertörü kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Many developments have taken place in the field of renewable energy over the past decade, with a large percentage of research activities being oriented towards solar energy. We have seen the rise of grid connected photovoltaic systems as well as standalone PV systems. Standalone systems have gained vast implementation in remote locations where the grid is unavailable for applications such as irrigation schemes in domestic applications, however, unlike grid connected systems that are linked with the network bus voltage, standalone solar systems present undesirable complications in terms of stability. This thesis seeks to address this problem by developing and investigating a proposed optimal design of standalone photovoltaic pumping system. This study has made use of the brushless DC motor (BLDC) which has over the years proven to be a good substitute to the traditional brushed DC motors and the induction motors. The aim was to solve the problem of controllability of the pump speed while utilizing the maximum possible power from the PV array. This thesis proposed a two-stage PV system comprising of a primary DC stage for maximum power point tracking and a secondary AC stage dedicated for voltage regulation. For the DC stage, a Buck-Boost converter was used and for the AC stage, a full H bridge inverter was utilized.