Altyapı bağımsız bir öğrenme yönetim sistemi gerçekleştirimi
Implementation of a platform independent learning management system
- Tez No: 256838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MURAT İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez kapsamında Java ortamında geliştirilen ve platform bağımsız bir Öğrenme Yönetim Sistemi uygulaması tanıtılmaktadır. Uygulama web tabanlı olmakla birlikte, herhangi bir internet tarayıcısından kolayca erişmek mümkündür.Uygulama çekirdek bir Öğrenme Yönetim Sisteminin fonksiyonlarını içerecek şekilde tasarlanıp geliştirilmiştir. Yönetici, eğitmen ve öğrenci fonksiyonları ayrı ayrı gerçekleştirilmiştir. Yöneticiler tüm sistemin yönetimsel haklarına, eğitmenler kurs verebilecek haklara ve öğrenciler ise kursa katılım ve devam için gerekli tüm haklara sahiptir. Uygulama ayrıca Web 2.0 özelliklerini destekler niteliktedir. Bu sayede uzaktan eğitimde Web 2.0'ın uygulamaları kullanılabilmektedir.Tez sürecinde günümüzde kullanılmakta olan Öğrenme Yönetim Sistemleri incelenmiştir. Moodle Öğrenme Yönetim Sistemi referans alınarak bir Öğrenme Yönetim Sistemi gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a Learning Management System application which is developed in Java environment, which provides platform independence, is presented. The application is web-based and is accessible from any internet browser.The application is designed and developed to contain core Learning Management System functionality. Administrator, instructor and learner functions were implemented separately. Administrator has all administrative rights, instructor has all educative rights and learner has all rights to join and progress a course. Application also support Web 2.0 features. Hence, application of Web 2.0 are usable in distance education.During the thesis, lots of Learning Management System applications are researched. A Learning Management System is implemented by Moodle reference.