Isı pompalı çamaşır kurutucunun tasarımının geliştirilmesi ve termodinamik analizi
Performance analysis of a heat pump tumble dryer
  1. Tez No: 256839
  2. Yazar: HADİ GANJEHSARABİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Elektrikli çamaşır kurutucuların üretimi, havanın çok yüksek sıcaklığı ve enerji tüketiminden dolayı sık sık suçlanmaktadır. Beyaz eşya ailesi olarak adlandırılan ailenin en genç üyesi olan bu makineler yüksek enerji tüketiminden dolayı başlangıçta tartışmalara neden olmuştur. Diğer taraftan, elektrikli çamaşır kurutucuların kötü ününe rağmen, Avrupa pazarında sürekli artan bir satış grafiğine sahiptir. Bu da bu tip makinelerin tüketiciler için önemli bir ihtiyaç olduğunu açıkça göstermektedir. Geçmişten günümüze kadar enerji etkinliğini geliştirmek için uygun aktivitelerin başlatılmasına ihtiyaç duyulmuştur, fakat enerji tüketiminin azaltılması en iyi bilinen pozitif avantajdır.Bu projede enerji tüketimi bakımından daha verimli bir ısı pompalı çamaşır kurutucusunun geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında, ısı pompalı çamaşır kurutucu tasarlanmış ve deneylerde kullanılmıştır.Deneylerden sonra sistem perfomansını ifade eden ısı pompası etkinliği (COP), kurutucu nem alma verimi (?) ve özgül nem alma hızı (SMER) gibi veriler termodinamik analizler ile hesaplanmıştır. Deneysel çalışmalar ve hesaplamalar göstermektedir ki, ısı pompası teknolojisi çamaşır kurutmada enerji tüketiminde önemli tasarruflar sağlamaktadır. Ulusal firmalarımızın Ar-Ge çalışmalarında ısı pompalı çamaşır kurutma teknolojisine yönelmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Air vented tumble dryers are often accused of producing too much hot air and wasting energy. The youngest member of the `White Good Family? is under discussion from the beginning because of its high energy consumption. On the other hand, in spite of this bad reputation, tumble dryers on the European market is increasing continuously, showing that there is a clear request from the consumer. Within this background it is necessary to start activities which are suitable to improve the energy efficiency but without reducing the positive advantages.In this project it is purposed to design a more efficient heat pump tumble dryer. For this aim, heat pump tumble dryer has been designed and used in the experiments.After the experiments, different data which explain the system?s performance such as coefficient of performance (COP), dehumidification efficiency of the dryer (?) and specific moisture extraction rate (SMER) were calculated by thermodynamic analysis.Experiments and calculations show that the application of heat pump technology for clothes drying can significantly reduce electric energy consumption. İt can be suggested that our national companies should put more emphasis on conducting research in heat pump tumble dryer area.