Anlamsal veb portal teknolojilerinin incelenmesi ve bir uygulama geliştirilmesi
Analysis of semantic web portals technologies and developing an application
  1. Tez No: 256845
  2. Yazar: OKAN BURSA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT OSMAN ÜNALIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Anlamsal Veb, günümüzde kullanılan internet ortamının, yeniden düzenlenerek, makinelerin (bilgisayarlar, cep telefonları, televizyonlar, vb.) kullandıkları bilgiyi anlayabilmesi ve daha etkin yönetebilmesini amaçlayan bir teknolojidir. Bu çalışmada Anlamsal Veb teknolojilerinin, Veb portallar içerisinde nasıl kullanıldığı, Veb portalların alt yapısının ve gösteriminin Anlamsal Veb teknolo-jileri ile nasıl yapılandırıldığı ve profil yönetiminin Veb portallar içerisinde nasıl gerçekleştirildiği anlatılmaktadır. Çalışma kapsamında açıklanan Anlamsal Veb Portal mimarisi içerisinde, gelişmiş iletişim imkanları ile kullanıcıların istedikleri bilgiye en kısa sürede ulaşmalarını sağlayan bir Anlamsal Veb portal yapısının ve kullanıcıların modellenmesi, kullanıcı bilgilerinin saklanması için gerekli profil yönetiminin nasıl gerçekleştirildiği anlatılmaktadır. Anlamsal Veb Portal mimarisi 3-katmanlı yapının içerisinde Model-Görünüm-Kontrol yazılım deseninin kullanılmasıyla oluşturulmaktadır.
Özet (Çeviri)
SemanticWeb intends to reconstruct today?s internet into an apprehensible technology for the machines (TVs, cell phones, computers etc). In this work, using of the Semantic Web technologies in web portals, constructing of web portals infrastructure and presentation by using Semantic Web technologies and implementing of profile management in Semantic Web portals are explained. Inside the Semantic Web portal framework, a Semantic Web portal architecture which is capable of retrieving the necessary information in a short time for its users is introduced. After framework, profile management is introduced for user modelling, user information retrieval and storage. Semantic Web portal architecture is constructed on Model-View-Controller design pattern which is implemented in a three-tier tier structure. Ontologies constructed inside Semantic Web portal is basedon OWL-DL language.