Domates çeşitlerinde (Lycopersicum esculentum Mill.) kök ur nematodu ve Verticillium solgunluğuna karşı dayanıklı hatların DNA markörleri kullanılarak taranması
Screening the resistance to root-knot nematodes and Verticillium wilt by DNA markers in tomato (Lycopersicum esculentum Mill.)
- Tez No: 256846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. BAHATTİN TANYOLAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, 288 domates (Lycopersicon esculentum) bitkisinin kök-ur nematodlarına ve Verticillium solgunluğuna dayanıklılıklarının DNA markörleriyle tespit edilmesi amaçlanmıştır. Öncelikle, her iki hastalık etmeni için özel olarak geliştirilmiş CAPS primerleriyle bitkilerden izole edilen DNA'ların primer bağlanma bölgelerinin olup olmadığı saptanmış, kök-ur nematodları için yapılan analizlerde 288 örneğin 247'sinde, Verticillium solgunluğu için yapılan analizlerde 288 örneğin 235'inde primer bağlanma bölgesine rastlanmıştır. Daha sonra, kök-ur nematoduna dayanıklılığın tespiti için TaqI, Verticillium solgunluğuna dayanıklılığın tespiti için HincII restriksiyon enzimi ile DNA'lar kesilmiş, ve örneklerin hastalıklara dayanıklılıklarının heterozigot olarak mı yoksa homozigot olarak mı yönetildikleri saptanmıştır. Kök-ur nematodlarına duyarlı bitki sayısı 200, heterozigot dayanıklı bitki sayısı 45, homozigot dayanıklı bitki sayısı 2 olarak bulunmuştur. Verticillium solgunluğuna duyarlı bitki sayısı 125, heterozigot dayanıklı bitki sayısı ise 110 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is purposed to determine the resistance of 288 tomato (Lycopersicon esculentum Mill.) plants to root-knot nematodes and Verticillium wilt by DNA markers. Firstly, it is established that whether the tomato samples have primer binding site or not by the CAPS primers which are specifically designed for both of the diseases. In the analysis of primer binding site to root-knot nematodes and Verticillium wilt diseases, it is found that in the 288 tomato samples, 247 and 235 tomato samples have specific primer binding site, respectively. Then, for determination of resistance to root-knot nematodes and Verticillium wilt, TaqI and HincII, respectively, restriction enzymes are used to understand whether the samples are homozygous or heterozygous resistant, or susceptible to these diseases. It is found that 200 samples are susceptible, 45 samples are heterozygous resistant and 2 samples are homozygous resistant to root-knot nematodes, and 125 samples are susceptible, 110 samples are heterozygous to Verticillium wilt.