Kıyı Ege'nin (Edremit Körfezi-Gökova Körfezi arası) vejetasyon ekolojisi ve biyolojik çeşitliliğinin ekolojik yönetimi
Vegetation ecology and ecological management of coastal Aegean (Edremit-Gökova gulfs between)
  1. Tez No: 256844
  2. Yazar: YURDANUR AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GEMİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışma Batı Anadolu'da bulunan Balıkesir, İzmir, Aydın ve Muğla il sınırları içerisinde yer alan Kıyı Ege'nin (Edremit Körfezi-Gökova Körfezi arası) öncelikle vejetasyon ekolojisi, sintaksonomik durumu ve biyolojik çeşitliliğinin belirlenmesi ve buna bağlı olarak mevcut ve potansiyel tehlikeler ile alanın sürdürülebilirliğini sağlamak üzere ekolojik yönetim bazında alınması gereken önlemlerin ortaya konulması amacıyla gerçekleştirilmiştir.Flora çalışmaları sonucu bölgede 86 familya ve 416 cinse ait tür ve tür altı düzeyde 836 bitki taksonu belirlenmiştir. Saptanan türlerin 23 tanesi endemik olup toplam floraya oranı. % 2,75'tir.Bu çalışmada 12 bitki birliği saptanmış, bunlardan 6'sı yeni tanımlanmıştır. Bu birlikler:Medicio marinae-Cakilietum maritimae ass. nova, Euphorbio paraliae-Ammophiletum arundinaceae Uslu 1985, Anthemo tomentosae-Centauretum spinosae ass. nova, Salicornio europeae -Juncetum acutus ass. nova, Parapholio incurvae-Aeluropetum littoralis ass. nova, Salicornio europeae-Halimionetum portulacoides ass. nova, Arthrocnemo-Halocnemetum strobilacei Oberd 1957, Tamaricetum smyrnensis Seçmen & Leblebici 1996, Cisto-Corydothymetum capitatus Yolcu 2005, Erico-Pistacietum lentisci ass. nova, Asphodelo-Sarcopoterietum spinosi Durmuşkahya 2005 ve Lino-Pinetum brutiae Durmuşkahya 2005.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the area coastal Aegean (Edremit-Gökova Gulfs between) within the borders of the Balıkesir, İzmir, Aydın and Muğla province at the Western Anatolia. The main purposes of the study were to define the vegetation ecology and syntaxonomic status of the region as well as its importance in terms of biodiversity so as to set the actions to be taken in the basis of ecological management principles for sustainable use and biodiversity conservation of these coasts considering current and potential impacts on these coasts.At the end of flora studies 836 taxa belonging 86 families and 416 genera have been identified. 23 out of identified taxa are endemic and the ratio to total flora is % 2,75.This study, 12 plant associations have been found and 6 of them have been newly described. These: Medicio marinae-Cakilietum maritimae ass. nova, Euphorbio paraliae-Ammophiletum arundinaceae Uslu 1985, Anthemo tomentosae-Centauretum spinosae ass. nova, Salicornio europeae -Juncetum acutus ass. nova, Parapholio incurvae-Aeluropetum littoralis ass. nova, Salicornio europeae-Halimionetum portulacoides ass. nova, Arthrocnemo-Halocnemetum strobilacei Oberd 1957, Tamaricetum smyrnensis Seçmen & Leblebici 1996, Cisto-Corydothymetum capitatus Yolcu 2005, Erico-Pistacietum lentisci ass. nova, Asphodelo-Sarcopoterietum spinosi Durmuşkahya 2005 and Lino-Pinetum brutiae Durmuşkahya 2005.