Deri finisajında nanoteknolojik uygulama ile tuşe dayanımının artırılması üzerine bir araştırma
A research on increasing of feel touch permanence on leather finishing by a nanotechnological application
- Tez No: 256853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN AFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada; nanoteknolojik yöntemlerle üretilmiş nano polisiloksan emülsiyonların, deri finisajında günümüzde kullanılmakta olan mikron boyutlu silisyum içeren tutum verici emülsiyonların yerine, deriye uygulanabilirlikleri ve elde edilen fiziksel özelliklerin kalıcılıkları, karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Araştırmanın amacı, deriye finisaj işlemi ile kazandırılan ve tuşe olarak adlandırılan tutum özelliğinde kalıcılığın artırılabilirliğini; dolayısı ile mamul deri eşyanın yeni olma niteliği ve tutum özelliklerinin daha uzun süre korunmasını sağlamaktır.Araştırma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm; partikül boyutları belirlenerek seçilen mikron ve nano boyutlu iki adet tuşenin, su esaslı finisaj malzemeleri ile astar ve boya katları uygulanmış derilerin son katlarına, farklı oranlarda tatbik edilmesi, organoleptik değerlendirme ile referans uygulama miktarlarının belirlenmesi ve söz konusu polisiloksan tuşelerin, giysilik koyun derilerine uygulanmasını kapsamaktadır. İkinci bölümde; tuşe uygulaması yapılmış olan derilere: Nem, ısı ve UV ışığı etkisi ile hızlandırılmış yaşlandırma işlemleri yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise; hızlandırılmış yaşlandırma yapılmış derilerin; dinamik sürtünme katsayıları karşılaştırmalı olarak ölçülmüş, eşzamanlı olarak İndüklenmiş Çift Plazmalı Optik Emisyon Spektrometresi (ICP-OES) cihazı ile sürtünme öncesi ve sonrası silisyum (Si) tayinleri yapılmış ve daha sonra Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile mikrografları çekilmiş ve yüzey özellikleri görsel olarak incelenmiştir.Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiş, nano boyutlu tuşenin klasik boyutlu tuşeye göre, açıkça daha uzun süre deri üzerinde kalabildiği, dolayısı ile nano polisiloksan tuşe uygulanmış mamul derinin, tutum özellikleri ile yeni olma niteliğini daha uzun süre koruyabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nano polysiloxane emulsions produced by nanotechnolojical methods, instead of micron sized (classical) emulsions, applying to leather and permanence of physical aspects are examined comparatively.It is aimed to make researches on the finishing which is the last process of leather production and that adds final aspect and feel touch to material. The aim of the research is to increase of sustainability of feel touch by emulsions produced by nanotechnological methods, accordingly micron sized classical ones added to leather by finishing process, thus to provide quality of new look and performance of feel touch of any leather product.This study consists of three main chapters. In the first chapter, micron and nano sized feel modifiers which has been chosen according to their particle sizes are used on leather?s top coat with spraying on which water based finished leathers. An organoleptic analyze is done to choose reference amount of application for feel modifiers and then two of nano and classical feel modifiers are applied on garment leathers to be analyzed. In the second chapter, leathers which are put through above process, accelerated aging processes are done with heat, humidity and UV light effects depending in accordance with related standards. In the third chapter, accelerated aging applied leather?s dynamic friction coefficients are measured comparatively, synchronously silicon (Si) content of leathers are analyzed by Inductively Coupled Plasma-Optic Emission Spectroscopy (ICP-OES). After then, using Scanning Electron Microscope (SEM), micrographs belong to leather samples are taken and surface aspects are examined.Statistical evaluations of achieved data showed that nano sized polysiloxane feel modifiers are clearly more sustained on leather compared to classical sized ones. Thereby, it can be provided for any kind of leather product to keep its new look and feel touch for a longer time when applied with nano sized polysiloxane feel modifiers.