Mikrokapsüllenmiş faz değiştiricilerin ve özel liflerin elastik bandajların konfor özelliklerinin iyileştirilmesinde kullanımı
The use of microencapsulated phase change materials and special fibers to improve comfort characteristics of elastic bandages
  1. Tez No: 256854
  2. Yazar: SENEM ŞİRİN DEVECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDEMET BAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez kapsamında medikal elastik bandajların ısıl konfor özelliklerinin fonksiyonel iplikler ve mikrokapsüllenmiş faz değiştiriciler kullanılarak geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Numune bandajlar pamuk, viskon, poliester, dört-kanallı poliester, 5-kanallı poliester, seacell ve antimikrobiyal poliester lifleri kullanılarak kroşe örme makinasında üretilmiştir. Bu numunelerin ısıl konfor özellikleri hava geçirgenliği, ısıl iletkenlik, ısıl soğurganlık, ısıl direnç ve su emicilik tesbitini içeren testlerle ölçülmüştür. İpek fibroini?kitosan sisteminin kabuk maddesi ve n-eykozanın öz maddesi olarak görev yaptığı PCM mikrokapsülleri faz ayrışması yöntemi kullanılarak başarıyla hazırlanmıştır. Polimer oranı, çapraz bağlayıcı madde konsantrasyonu (%) ve n-eykozan konsantrasyonunun (%) ipek fibroini-kitosan mikrokapsüllerinin özelliklerine etkisi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Üretilen nihai mikroPCMler bandajlara emdirme yöntemiyle aktarılmış ve SEM görüntüleme tekniğiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to improve the comfort characteristics of medical elastic bandages by utilizing functional yarns and microencapsulated phase change materials. Bandage samples were produced from cotton, viscose, polyester, four channel polyester, five channel polyester, seacell and antimicrobial polyester fibers on a crochet knitting machine. Thermal comfort properties of these samples including air permeability, thermal conductivity, thermal absorptivity, thermal resistance and water absorbency were measured. PCM microcapsules were prepared successfully by complex coacervation of silk fibroin (SF) and chitosan (CHI) as a wall material and n-eicosane as core material. The effects of SF/CHI ratio, % cross-linking agent content and % n-eicosane content on the properties of SF-CHI microcapsules were studied. The resultant microPCMs were transferred into bandages by impregnation method and analysed by SEM.