Tekstil atık sularındaki rengin tekstil atık külü ile giderimi
Remol of color from texti̇le waste water by using waste ash of textile industry
- Tez No: 360962
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAĞMUR UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Türkiye'de endüstrinin %20'sine hâkim olan tekstil ürünlerinden meydana gelen kirleticilerin giderimleri oldukça önemlidir. Günümüzde 100.000'nin üzerinde sentetik boya ticari olarak kullanılmakta ve yılda 700.000 ton boya tüketilmektedir. Gerek üretim, gerekse kullanım sırasında arta kalan boya miktarı göz önüne alındığında tekstil atık sularının çevresel açıdan ne kadar önemli olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır. Tekstil ürünlerinin endüstrideki bu önemli payından dolayı ve tekstil boyasının uygulanmasında suyun çok büyük bir önem taşıması dolayısıyla boyamada kullanılan yüksek su tüketimi, atık su üretimini arttırmaktadır. Bu kirli atık sularda gözlenen kirliliklerin en önemli sebebi kullanılan kimyasal maddeler ve boyar maddelerdir. Suyu kirleten renkli atık sular, suyun hem görünüşünü hem de ışık geçirgenliğini azaltmaktadır. Bu çalışmada tekstil atık sularında rengin giderimin de tekstil atık külü kullanılmıştır. Çalışmada tesis atığı olan tekstil külü kullanılarak tekstil atık suyundan rengi giderimi araştırılmış ve alıcı ortamda çok büyük sorun teşkil eden renk probleminin tekstil atık suyundan giderimin de tekstil atık külünün oldukça etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The removing of pollution coming from textile industry which is 20 % of the whole industry in Turkey is quite important. Nowadays more than 100.000 synthetic dye are used as commercial purposes and 700.000 ton dye are consumed per year. When it is considered that remaining dye either producing or consuming, textile waste water It is bring out the truth that Textile wastewater is very important in terms of environment. Because of the textile industry which is big proportion of the general industry in Turkey and water is very important of the applying dye in textile, the high water consumption increase producing of wastewater. The causing of the polluted of wastewater is used chemical substances and dying substances. In this study, the textile waste ash has been used the removing of color in textile wastewater. The ash removed the color finding in wastewater. Thus, the color problem has been extinguised.