Denizli (Sazak) neojen memeli faunasının Bovidae (Artiodactyla) fosilleri ve biyokronolojik, paleobiyocoğrafik ve paleoklimatolojik anlamları
The fossils of Bovidae (Artiodactyla) from Denizli (Sazak) neogene mammalian fauna and their biocronological, paleobiogeographic and paleoclimatologic meanings
- Tez No: 256871
- Danışmanlar: PROF. DR. T. TANJU KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türkiye'de, Geç Miyosen yaşlı Memeli fosil lokalitelerinde Bovidae familyası bir çok cins ve tür ile temsil edilmektedir. Ancak ilgili taksonların detaylı çalışmaları, bulgular gözönüne alındığında yeterli değildir.Tez konusu olarak seçilen Denizli ili Sazak köyü omurgalı fosil lokalitesinde Kaya ve Tuna tarafından ilk detaylı kazı çalışmaları 1993-1999 yılları arasında gerçekleştirilmiş ve toplanan Perissodactyla ve Artiodactyla bulguları yayınlanmıştır (Kaya,1993; Tuna,1999)Çalışma alanında tez projesi kapsamında 2007-2008 yılları arasında yürütülen arazi çalışmalarında bugüne kadar Giraffidae, Bovidae, Equidae, Proboscidae, Rhinocerotidae ve Carnivora takımların ait fosiller gün ışığına çıkarılmıştır.Tez konusu, Bovidae'ye ait lokaliteden öncel çalışmalar ile toplanmış ve yayınlanmamış fosil örneklerini ve 2006-2008 yılları arasında toplanan yeni fosillerin sistematik incelemesini hedefler.Çalışmamızda ?Tragoportax aff. amalthea, T. aff. rugosifrons, Pachytragus aff. crassicornis, Palaeoreas aff. lindermayeri ve Gazella sp.? bulguları tanımlanmıştır. Ayrıca, Bovidae'nin Türkiye'deki paleocoğrafik yayılımı belirtilmiştir. Elde edilen veriler paleoklimatolojik bağlamda birkez daha incelenip, Güneydoğu Avrupa, Batı Asya ve ülkemiz Geç Miyosen faunaları ile karşılaştırıldığında, Sazak faunasına Geç Miyosen (MN11-12) yaşı öngörülmüştür. Bu sonuçlar, Bovidae'nın Anadolu'daki evrimsel gelişimine ışık tutacak ve aynı zamanda, Türkiye'nin Neojen paleocoğrafyasının güncelleştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, Bovidae familia is represented by various genus in Late Miocene mature fossil localities. However, considering the found fossils, the studies of related taxons are not enough.The first detailed excavation in Denizli, Sazak vilage Mammalian fossil locality which has been chosen as the subject of this thesis was done by Kaya and Tuna between 1993-1999 and the findings of Perissodactyla and Artiodactyla were publised (Kaya,1993; Tuna,1999)During the excavation studies between 2007-2008, which were done in the scope of the thesis, the fossils of Giraffidae, Bovidae, Equidae, Proboscidae, Rhinocerotidae and Carnivora?s orders has been found from the excavation area until today.The object of the thesis is systematic analysis of ; the fossils which were found by antecedent studies but not published and the fossils which were found recently between the years of 2006-2008.?Tragoportax aff. amalthea, T. aff. rugosifrons, Pachytragus aff. crassicornis, Palaeoreas aff. lindermayeri and Gazella sp.? has been identified in our study. Apart from this, propagation of Bovidae in Turkey has been stated. When obtained data was reassessed in terms of paleoclimatology and compared to Southeast Europe, West Asia, and Turkey?s Late Miosen faunas, the age of Sazak fauna was determined as Late Miocene. These results will bring light to evolutionary progress of the Bovidae in Anatolia and at the same time will make a contribution for updating Turkey?s Neogene paleogeography.