Görüntü işleme teknikleri ve medikal uygulamaları
Image processing techniques and medical applications
  1. Tez No: 256884
  2. Yazar: SELÇUK ORHAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bir görüntüyü ilgilenilen nesnelere veya yapısal birimlere karşılık gelecek biçimde parçalara ayırma işlemi görüntü analizinin önemli bir parçasıdır. Bu işleme segmentasyon adı verilmektedir.Bu tez çalışmasında, görüntü işleme teknikleri incelenmiş, renkli dopler ultrason görüntülerinin segmentasyonu ile ilgili bir yazılım geliştirilmiştir.Görüntünün ilgilenilen bölgesini tespit etmek için Canny kenar algılama operatörü ve Hough dönüşümü kullanılmıştır. Bu bölgenin içinde yer alan renkli pikseller görüntüden eşikleme algoritması ve k-ortalamalar kümeleme algoritması ile ayrılmıştır. Bu iki algoritma ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dividing an image into regions that will correspond to objects of interest or structural units is an important part of image analysis. This process is called segmentation.In this thesis, the image processing techniques are examined and a software is developed for segmentation of color doppler ultrasound images.Canny edge detection operator and Hough transform are employed to detect the region of interest in the image. Color pixels of this region are extracted by thresholding algorithm and k-means clustering algorithm. The results of these two algorithms are compared.