İzmir Körfezi'nde abiyotik çevresel faktörlerin barbunya (Mullus barbatus) ve bakalyaro (Merluccius merluccius) balıklarının populasyonları üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of abiotic environmental variables on red mullet (Mullus barbatus) and hake (Merluccius merluccius) populations in Izmir Bay
  1. Tez No: 256883
  2. Yazar: ESİN YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAŞİT GURBET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Abiyotik çevresel faktörler ile balık populasyon bolluğu ve dağılımı arasında, bölge ve zamana bağlı ilişki olduğu tezin hipotezidir.İzmir Körfezi'nde ekonomik değere sahip olan barbun (Mullus barbatus) ve bakalyaro (Merluccius merluccius) balıklarının populasyon bolluğu ve dağılımları üzerinde abiyotik çevresel faktörlerin (sıcaklık, tuzluluk, yoğunluk, derinlik, çözünmüş oksijen ve pH) bölgesel ve mevsimsel etkilerinin tanımlanması bu çalışmanın amacıdır.Çalışma İzmir Körfezi'nde 2007 ve 2009 yılları arasında ilkbahar, kış, sonbahar ve yaz mevsimlerinde 3 farklı derinlik aralığında 10 adet araştırma istasyonunda yapılmıştır. Abiyotik çevresel parametrelerin ölçümleri ve balık materyali deniz çalışmalarında eşzamanlı olarak elde edilmiştir.Abiyotik çevresel parametreler ile türlerin bolluğu ve dağılımları arasındaki ilişki Coğrafik Bilgi Sistemleri (CBS) başta olmak üzere uygun görsel analiz programları kullanılarak değerlendirilmiş ve sonuçlar istatistiksel analizler ile desteklenmiştir.Çalışmanın sonucunda; abiyotik çevresel faktörler ile ilişkili olarak, İzmir Körfezi'nde incelenen barbunya (Mullus barbatus) populasyonu en yüksek yoğunlukta kış mevsiminde Gülbahçe Körfezi'nde, bakalyaro (Merluccius merluccius) populasyonu ise en yüksek yoğunlukta yaz mevsiminde Dış Körfez I'de tespit edilmiştir.Bu çalışma nicel analizlerin yapılacağı gelecekteki benzer çalışma alanları için rehber niteliğinde tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The hypothesis of this study demonstrates that there is a spatio-temporal link between abiotic environmental factors and abundance and distribution of fish population.The aim of this study is to identify the effects of the abiotic environmental factors (temperature salinity, density, depth, dissolved oxygen and pH) as regional and seasonal over the abundance and distribution of red mullet (Mullus barbatus) and European hake (Merluccius merluccius) population which have commercially importance in İzmir Bay.The study has been performed in three different depth ranges at 10 research stations, during winter, spring, autumn and summer seasons between 2007 and 2009 in İzmir Bay. The measurements of abiotic environmental parameters and fish material have been collected concurrently in marine observations.The relationship between the mentioned abiotic environmental parameters and fish abundance and its distribution have been analyzed by using Geographical Information System (GIS) and the other convenient analysis programs and the results supported by statistical analysis.As a conclusion of this study; it is resulted that the distribution of red mullet (Mullus barbatus) reached at its highest population abundance in winter in Gülbahçe Bay, and distribution of European hake (Merluccius merluccius) in summer in Outer Bay I reached at its highest population abundance examined in İzmir Bay as a relation with abiotic environmental factors.This study has been framed to guide for the study areas where the quantitative analysis to be conducted.