Zonklayan bileşenli yakın çift sistemler
Eclipsing binaries with pulsating components
- Tez No: 256885
- Danışmanlar: PROF. DR. VAROL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde ? Scuti türü zonklayan baş bileşenleri içeren yarı-ayrık algol türü (oEA) çift sistemlerin analizi yapılmıştır. Seçilen dizgelerden AO Ser ve TZ Dra'nın gözlemleri 2008 gözlem mevsiminde yapılmıştır. Her iki dizgenin de çok renk ışık eğrileri elde edilmiştir. Elde edilen yeni minimum zamanlarıyla O-C analizi yapılmıştır. Işık eğrileri Phoebe arayüzü kullanılarak WD (Wilson Devinney) 2007 yöntemiyle analiz edilmiştir, dizgeleri oluşturan bileşenlerin geometrik ve göreli fiziksel parametreleri elde edilmiştir.Bununla birlikte dizgelerin ? Scuti türü değişim gösteren baş bileşenlerinin zonklama genliklerinin çok küçük olmasından dolayı frekansları bulunamamıştır. Buna göre her iki sistemin de kapsamlı üç bant ışık eğrisi ve analizleri ilk defa bu çalışmada ortaya konmuştur. Yapılan analizler sonucunda AO Ser ve TZ Dra'nın sırasıyla 0.27 ve 0.17 kütle oranları değerlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, analysis of two semi-detached Algol type binary system with a ? Scuti type pulsating primary, have been performed. Observations of selected systems, AO Ser and TZ Dra, were completed in 2008 observing season. Multi-color light curves of both sytems were obtained. New minima times were determined, O-C analysis have been done with these times and the times which were taken from literature. All these light curves were analized with WD (Wilson Devinney) 2007 method using Phoebe graphical user interface and relative physical parameters of components of both systems were obtained.During analyses, frequencies of primary components which show ? Scuti type variations can not be obtained due to the low pulsation amplitudes. In this study, full three-band light curves and their analyses were contributed to the literature. After the performed analyses, we obtained mass ratios of AO Ser and TZ Dra, as 0.27 and 0.17, respectively.