Türkiye'nin Levant denizi kıyılarında dağılım gösteren Eunicidae (Annelida: Polychaeta) türlerinin taksonomik ve ekolojik özellikleri
Taxonomical and ecological features of Eunicidae (Annelida: Polychaeta) distributed along the Levant coast of Turkey
  1. Tez No: 256893
  2. Yazar: GÜLEY KURT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERTAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Türkiye'nin Levant Denizi kıyılarında dağılım gösteren Eunicidae (Annelida: Polychaeta) türlerinin taksonomik ve ekolojik özelliklerini saptamak amacıyla toplam 86 istasyonun (0-200 m) çeşitli biyotoplarından kalitatif ve kantitatif örnekler toplanmıştır. Faunistik analizler sonucunda 5 genusa ait 12 tür ve 4741 birey tespit edilmiştir. Saptanan türlerden Marphysa disjuncta ve Palola valida Akdeniz faunası için; Eunice antennata ve Lysidice margaritacea Levant Denizi faunası için; E. vittata, M. bellii ve M. sanguinea ise Türkiye'nin Levant Denizi faunası için yeni kayıtlardır. Eunice antennata, M. disjuncta ve P. valida egzotik türlerdir. Araştırma bölgesinde en baskın türün L. ninetta (%32), en yüksek frekans indeks değerine sahip türün ise E. antennata (%56) olduğu saptanmıştır. En fazla tür ve birey sayısı (10 tür, 2563 birey) kaya ve taş üzerinde, en az tür ve birey sayısı (3 tür, 8 birey) ise Cladocora caespitosa üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Qualitative and quantitative benthic samples from different biotopes at 86 stations (0-200 m) were collected to determine taxonomical and ecological features of Eunicidae species distributed along the Levant coast of Turkey. The faunistic analysis of samples revealed 12 species and 4741 individuals belonging to 5 genera. Among them, Marphysa disjuncta and Palola valida are new records for the Mediterranean fauna; Eunice antennata and Lysidice margaritacea for the Levant Sea fauna; and E. vittata, M. bellii and M. sanguinea for the Turkish Levant fauna. Eunice antennata, M. disjuncta and P. valida are exotic species. Lysidice ninetta and E. antennata were the most abundant (%32) and frequent species (%56), respectively. Of the biotopes investigated, rocks were characterized by the highest number of species and specimens (10 species, 2563 specimens), Cladocora caespitosa by the lowest number of species and specimens (3 species, 8 specimens).