Avrupa Birliği'nin oniki yeni üyesinin su ürünleri sektörü açısından incelenmesi ve Türkiye ile gerçekleştirdikleri su ürünleri ticareti
The aquaculture and fisheries review of new twelve member states of European Union and fisheries trade with Turkey
  1. Tez No: 256894
  2. Yazar: EMRE İSTEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK İŞGÖREN EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
2006 yılında Dünya su ürünleri toplam üretimi yaklaşık olarak 160 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. Bu üretimin; 93 milyon tonu avcılıktan ve 67 milyon tonu yetiştiricilikten elde edilmiştir. Aynı dönemde Avrupa Birliği avcılık üretimi 5,6 milyon ton, yetiştiricilik üretimi ise 1,2 milyon ton olmuştur. Avrupa Birliği 2004 ve 2007 yıllarında gerçekleştirdiği genişlemelerle birlikte üye sayısı önce 25'e, sonrasında 27'ye yükseltmiştir. Birliğe yeni katılan oniki ülkenin toplam avcılık üretimi Birlik üretiminin % 9,90'unu, toplam yetiştiricilik üretiminin ise % 7,20'sini karşılamaktadır. Bu dönemde en fazla avlanan tür Çaça (Sprattus sprattus) olurken, en fazla yetiştirilen tür Sazan (Cyprinus carpio) olmuştur. Türkiye ve Avrupa Birliği arasında 2006 yılında su ürünleri dış ticaret hacmi yaklaşık 140 milyon ?'dur. Bu değerin % 78`i dışsatım, % 12`si dışalım olarak gerçekleşirken, yeni üyelerle yapılan toplam ticaret 6,2 milyon ? olmuştur.
Özet (Çeviri)
The world total production of fisheries and aquaculture has been nearly 160 million tonnes in 2006. 93 million tonnes of this production was capture fisheries and other 67 million tonnes were aquaculture production. In this period capture fisheries production of European Union has been 5.6 million tonnes and, aquaculture production has been nearly 1.2 million tonnes. The number of member states of European Union (EU) reached to 25 in 2004 and, reached to 27 in 2007 because of enlargement policy of EU. The twelve new member states have been occurred 9.90% of all EU capture fisheries production and, 7.20% of all EU aquaculture production in 2006. In this time most captured fish was European sprat (Sprattus sprattus) and, the most cultured fish was Common carp (Cyprinus carpio). The total value of fisheries trade between Turkey and EU has been 140 million ? in 2006. 88% of this value was export and, 12% was import for Turkey. The total value of fisheries trade between Turkey and only six new member states was 6.2 million ?.