Conversion of biomass into the useful products
Biyokütlenin kullanılabilir ürünlere dönüştürülmesi
- Tez No: 256895
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE YANIK, YRD. DOÇ. DR. SUAT UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, iki farklı tip lignoselülozik biyokütlenin sabit yatak reaktöründe ve akışkan yatak reaktöründe ısıl dönüşümü çalışılmıştır. Atık lignoselülozik biokütle olarak vişne çekirdeği ve vişne çekirdeği kabuğu kullanılmıştır. Biokütleler, sabit yataklı reaktörde 300, 400, 500 ve 600 ? C'de; akışkan yatak reaktörüyle 400, 500 ve 600 ?C'de azot atmosferi altında pirolizlenmiştir. Piroliz ürünleri gaz, sıvı (su fazı +biyoyağ) ve katı olarak ayrılmıştır. Elde edilen kokların ve biyoyağların yakıt özellikleri incelenmiştir. Biyoyağların kompozisyonları ekstraksiyon ve kromatografi yöntemleriyle tayin edilmiştir. Akışkan yatak pirolizinde oluşan gaz ürünlerin içeriği ise gaz kromatografisi - termal iletkenlik dedektörü (GC-TCD) ile saptanmıştır. Sıcaklık ve ısıtma hızının piroliz ürünlerinin verim ve kompozisyonuna etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, thermal conversion of two different types of lignocellulosic biomasses was investigated in fixed bed reactor and fluidized bed reactor. Sour cherry seed and sour cherry seed shell were used as waste lignocellulosic biomasses. Biomasses were pyrolyzed at 300, 400, 500 and 600 ? C in fix-bed reactor and in fluidized bed reactor at 400, 500 and 600 ? C in nitrogen atmosphere. Pyrolysis products were separated as gas, liquid (aqueous phase + bio-oil) and char. Fuel characterization of bio-oil and char that were obtained from pyrolysis were established. Composition of bio-oils was determined by extraction and chromatographic methods. Gas composition obtained from fast pyrolysis was analyzed by gas chromatography- thermal conductivity detector (GC-TCD). Effect of temperature and heating rate on yields and composition of pyrolysis products was investigated.