Tarihi çevre korumasına yönelik bir karar destek sistemi önerisi
A decision support system for the conservation of historical environments
  1. Tez No: 256900
  2. Yazar: ZİNNET YÜZSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH OFLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kentsel mekan yangınlar, savaşlar, depremler, seller gibi doğal afetlerle ya da insan eliyle tahribata uğramakta dolayısıyla barındırdıkları kültürel miras yok olmaktadır. Bu hususda yetkili kurumların tarihi çevrenin korunmasına yönelik çok hızlı bir biçimde karar üretmeleri gerekmektedir.Kültür ve tabiat varlıklarının korunmasına yönelik birçok kurum bulunmakta fakat bu kurumların ortak kullandıkları, hatta bir kısmının kurum içinde bile kullandığı bir bilgi sistemi bulunmamaktadır. Bu nedenle de tarihi çevreye ili?kin yapılan tespit ve analizlerden olması gerektiği gibi faydalanamamakta dolayısıyla da karar üretim süreçleri etkin i?leyememektedir.Ara?tırmada tarihi çevrenin korunmasına yönelik kısa zamanda doğru kararlar üretebilmesi için gerekli olan verilerin nasıl üretilebilineceği ve bu verilerin de ilgili kurumların ortak kullanabileceği bir bilgi sistemine aktarılarak bir karar destek sistemi olu?turulması incelenmektedir. Bu kapsamda teknolojik yöntemler kullanılarak sayısal veri üretilmesi, üretilen bu verilerin de bir coğrafi bilgi sistemine aktarılması ile tarihi çevrenin korunması için karar üretmekle yetkili kurumların ortak kullanabileceği bir karar destek sistemi olu?turulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban space is continuously destructed due to reasons of natural and human disasters such as fires, wars, earthquakes, floods; hence, historical heritage hosted by urban space gradually disappears. Therefore, it is essentıal to develop necessary measures wich will help the protection of the heritage.For the protection of hıstorıcal and natural heritage and surroundings, many organizations are actively in charge; but some of them posseses a fully computerızed information system that holds the detaıled records of the herıtage to be protected. There is also a lack of centralized and shared informatıon system which is available to these organizations in order to assist them in more accurate decisions making. For this reason, they do not operate in an effıcient and timely manner.This study first illustrates ways to generate comprehensive digital data for historical environments using technological data collection methods and then suggests a centrally accesible decision support system supported by a three-dimensional geographical information system. Data fed in the system is produced by all the relevant organizations taking part in the protection of historical environments and therefore the success of the system will require a joint effort of them.