Kentsel gelişme ve alışveriş merkezleri
Urban development and shopping centers
- Tez No: 256901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Kentler, toplumların ve bireylerin bir arada bulundukları ve sosyalleştikleri, farklı sosyal ve kültürel sınıftan, farklı etnik gruplardan farklı özellikteki insanların bir araya geldiği buluşma alanı rolü üstlenen mekânlardır.Kültürü mekân ölçeğinde ele aldığımızda; yaşamımızdaki değerleri fiziksel çevredeki biçimlere dönüştürerek yaşam biçimini etkilemekte ve davranışlarımızı belirlemekte olduğu sonucunun ortaya çıktığı görülmektedir. Her kültürel uzantı, mekânı kavramamızı, yakından etkilemektedir. Mekân kullanımında fiziksel çevre, içinde yaşayanların değerlerini, yargılarını, hayat görüşlerini ileten bir ortam olup, içinde barındırdığı anlamları kapsayan simgeleri kullanan mimari dil, gücünü gelenek ve kültürden almakta ve kentleşme derecesini ortaya çıkarmaktadır. Yeni çevrelerin tasarımı ve alternatif çözümleri söz konusu olduğunda, kültürel öğelerin tanımı kadar değişim sürecinin ve değişime uğramış davranışın belirlenmesi de önemli yer teşkil etmektedir.Bireyler sosyal ve kültürel yaşantılarını kentsel mekân kurgusu içindeki aktiviteleri ile sürdürmektedirler. Bu anlamda toplumun yapılanması, bireyler ve toplum arasındaki ilişkinin desteklendiği kamusal alanlarda gerçekleşmektedir.Ancak, günümüzde kentler kontrolsüz gelişmekte ve oluşan kamusal alanlar tasarım ve sosyal kurgu bağlamında kentte yaşayan ve birbirinden ayrışan kullanıcılarının, farklı sosyal gruplar arasında belirgin bir şekilde göze çarpan mekânsal sınırlamalarından dolayı beklentilerine tam olarak cevap verememektedir.Bu çalışma; kentleşme kapsamında, toplumsal davranış kalıpları ile çağdaş kamusal mekânlar olan alışveriş merkezlerinin tasarımının etkileşimini irdelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cities are the environments where communities and individuals from different ethnic and cultural groups with different characteristics gather to socialize.When we approach the culture on the scale of environment; we come to a conclusion that it transforms the values of our lives to the forms of the physical environments. Each and every cultural extension have influence on to comprehend the environment. Utitilazing the physical surroundings benefits the values, evaluations and view of lives of the people who subsists in that environment. The tradition and culture are the main core of the architectural symbolicalness and it brings out the scale of urbanization. When designing new surroundings and alternative solutions are in consideration, it is crucial to determine the changes in attitude and the variation process as well as the definition of the cultural factors.Individuals persue their social and cultural lives with their activities in the urban environment assambly. In this sense, forming the community structurely can only exist where the relationship is supported between the individuals and the community in public places.However, cities are developing uncontrollably and public areas can not satisfy the needs of the different individuals and the constraintment of the surroundings between different social groups, in the means of design and social assambly.Social behavioural patterns and modern puplic places such as shopping malls will be evaluated in this study with urbanization in mind.