Eklembacaklılardan dikenli ıstakoza (Palinurus vulgaris Latreille, 1803) yönelik yapay resif uygulaması
Artificial reef application for spiny lobster (Palinurus vulgaris Latreille, 1803) (Crustaceans)
- Tez No: 256936
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN LÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma dikenli ıstakoz (Palinurus vulgaris) bireyleri ile Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Urla yerleşkesinde bulunan tank ortamında yürütülmüştür. Bu bağlamda, yapılan önceki çalışmalar ve bireylerin doğal habitatlarındaki yuvalanma davranışları baz alınarak, yapay yuva modelleri tasarlanmış ve bireylerin yuva tercihleri incelenmiştir. Çalışma süresince veriler kaydedilip, istatistiksel analizler yapılmış, tüm bireylerin morfolojik ölçümleri alınmış ve bireyler markalanmıştır. Çalışma sonucunda tüm bireylerin PVC yuvalar yerine beton yuvaları tercih ettiği tespit edilmiştir. Yürütülen bu araştırmanın ileride konuyla ilgili yapılacak daha kapsamlı çalışmalara alt yapı olması da ayrıca amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Ege University Faculty of Fisheries at Urla facility with spiny lobster (Palinurus vulgaris) individuals by using an experimental tank. In this concept, referring to previous studies and nesting behavior of the species in nature, shelter models were designed and their preferences on nesting were investigated. Obtaining data were recorded, statistically analyzed, morphological measurements were taken and individuals were tagged. Consequently, it was observed that all individuals preferred concrete nests instead of PVC. This study is also important for being a fundamental research for more comprehensive studies in following years.