Zaman skalasında liner olmayan sınır değer probleminin pozitif çözümleri
Positive solutions of nonlinear boundary value problem on time scalas
  1. Tez No: 256935
  2. Yazar: SİBEL ÇELİKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NÜKHET AYKUT HAMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş bölümü dışında bu tez esas olarak dört bölümden oluşmaktadır.2. Bölümde; zaman skalası ile ilgili temel tanım ve teoremler verilmiştir.3. Bölümde; homojen olmayan sınır değer probleminin çözümü incelenmiştir.4. Bölümde; ikinci mertebe lineer olmayan dinamik denklemler için sınır değer probleminin bir ve iki pozitif çözümünün varlığı için yeter koşullar verilmiştir. Bu amaçla lineer olmayan sınır değer problemi operatör denkleme indirgenmiş ve operatör denklemin çözümünün varlığı içinde Krasnosel'skii sabit nokta teoremi kullanılmıştır.5. Bölümde; sınır değer probleminin pozitif çözümlerinin varlığı koşulları altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Without the introduction, the thesis consist esentially of four chapters.In Chapter 2 basic definitions and theorems are given on time scales.In Chapter 3 firstly a formula for the general solution of the nonhomogeneous dynamic equation is obtained with the existence and uniqueness theorem for linear homogeneous second order dynamic equations.In Chapter 4 sufficient conditions for existence of one and two positive solution of the boundary value problem for second order nonlinear dynamic equations are established. For this purpose the nonlinear boundary value problem is reduced to an operator equation and for the existence of the solution of the operator equation, the Krasnosel?skii fixed point theorem is applied.In Chapter 5 the existence of positive solutions for nonlinear boundary value problem are obtained under .