Etmen sistemlerinin sağlamlık ve güvenilirliğinin sağlanması
Providing robustness and reliability of agent systems
- Tez No: 256953
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİKENELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çoklu etmen sistemlerinin kendine özgü olan iş birlikçi, özerk ve dağıtık özellikleri bu sistemler üzerinde geliştirilen uygulamalara dinamik ve esnek yapı kazandırmaktadır. Ancak uygulamaların dinamiklik ve esnekliğinin artışının yanında hataya yatkınlıkları artmakta, güvenilirliği ve sağlamlığı zayıflamaktadır. Etmen sistemlerinin genel özellikleri göz önüne alındığında güvenilir ve sağlam yapıda olmaları beklenmektedir. Fakat etmen sistemlerinin sağlam ve güvenilirliği mevcut yöntemlerle halen sağlanamamıştır. Bu tez kapsamında etmen sistemlerini, dolayısıyla etmen tabanlı uygulamaları, daha güvenilir ve sağlam hale getirmek için çoklu etmen sistemi istisnaları sınıflandırılarak seviyelendirilmiş ve değişik seviyelerdeki istisnaları işlemek üzere ontoloji temelli bir istisna işleme yaklaşımı önerilmiştir. Tanımlanan istisna işleme yaklaşımını Seagent çoklu etmen sistemi geliştirim çerçevesine tümleştirilerek mimarisi ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Önerilen yaklaşımın ve gerçekleş-tirimin uygulanabilirliğini vurgulamak için elektronik takas alanında bir durum çalışması üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cooperative, autonomous and distributed properties of multi-agent systems deduce dynamic features of multi-agent system applications. On the other hand, these suitable features weaken robustness and reliability properties and increase error proneness of multi-agent system applications. According to the general characteristic of agents, multi-agent systems are expected to behave robustly. But, proposed approaches have not provided robustness and reliability requirements yet. In this research, we classify multi-agent system exceptions and propose an ontology based exception handling approach according to the classification to make multi-agent system applications more reliable and robust with respect to agent autonomy. We implement our approach on SEAGENT multi-agent system development framework. And also we touch on a case study in electronic barter domain to show applicability of our approach.