Tekirdağ ili Merkez ilçe kiraz bahçelerinin beslenme durumunun toprak ve bitki analizleri ile belirlenmesi
Determination of nutritional status of cherry orchards with soil and plant leaf analysis in Central town of Tekirdağ
- Tez No: 256967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ADİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma, Tekirdağ ili merkez ilçede bulunan kiraz bahçelerinin beslenmedurumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bunun için Barbaros, Naip, Çanakçı ve Avşarköylerinden 15 farklı bahçeden toprak ve yaprak örnekleri alınmıştır. Elde edilen bulgularagöre topraklar genellikle hafif alkali pH'da ve tuzsuz özelliktedir. Toprakların tekstürlerigenellikle ?kil tın (CL)? tekstür sınıfında olup, kireç kapsamları bakımından ?az kireçli?sınıfına girmektedir. Toprakların organik madde ve total N kapsamları ?yetersiz? düzeydedir.Toprakların yarayışlı P, değişebilir K, Ca ve Mg kapsamları ise ?yeterli? düzeydedir.Toprakların bitkilere yarayışlı Fe ve Cu kapsamları ?yeterli?, ancak Zn ve Mn kapsamları?yetersiz? düzeydedir. Yaprak örneklerinin N, Mg, Cu, Fe kapsamları ?yeterli?; P, K, Ca, Znve Mn kapsamları ise ?yetersiz? düzeylerde bulunmuştur. Toprakların bazı fiziksel vekimyasal özellikleri ile yaprak örneklerinin besin elementi içerikleri arasında önemli bazıistatistiksel ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the nutrition status of cherry gardens in centraltown of Tekirdağ. For this research, samples of leaf and soil were taken from 15 different cherryorchards of Barbaros, Naip, Çanakçı and Avşar Villages. According to the results, the soils weregenerally light alkaline pH and saltless. The texture of soils were generally clay? loam and lesslime as classified. According to the results, organic matter amount and total N amount areinsufficient in soils. The contents of soils available P, exchangeable K, Ca and Mg are sufficient.Available Fe and Cu contents of soils are sufficient, but available Zn and Mn contents areinsufficient. The contents of the leaf samples of total N, Mg, Cu, Fe were sufficient, but P, K, Ca,Zn and Mn contents were found insufficient. Between some physical and chemical properties ofsoils and the leaf samples of cherry trees were found important statistical relations for nutritionalelements.