Trakya bölgesinde üretimi yapılan buğday ve arpanın ağır metal bulaşanlarının tespiti
Determination of high metal contaminants of wheat and barley produced in Trakya region
- Tez No: 256975
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada, Trakya Bölgesinin Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinden toplanan ve hayvan beslemede büyük önemi olan yem hammaddelerinden buğday ve arpadaki ağır metal kirlilik düzeyinin hangi derecede olduğu ve il içinde nasıl değişim gösterdiğinin saptanarak, bu düzeylerin yasal tolerans sınırlarını aşıp aşmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Her ilden, taşıt trafiğinin yoğun olduğu karayolları yakınlarındaki ve sanayileşmiş bölgelerdeki tarlalardan alınan numuneler ile aynı ilin karayollarından ve nispeten sanayi bölgelerinden uzak tarlalarından alınan numunelerin ağır metal analizleri yapılarak karayolları taşımacılığı ile sanayinin çevre ağır metal kirlilik düzeyine etkisi, il içinde ?Temiz Bölge? ve ?Kirli Bölge? karşılaştırması ve iller arası ağır metal kirlilik düzeylerinin karşılaştırması amaçlanmıştır.Toplanan buğday ve arpa numunelerinde, kurşun (Pb), arsenik (As), kadmiyum (Cd), krom (Cr), bakır (Cu), nikel (Ni) ve çinko (Zn) ağır metallerinin ölçümleri AAS-Grafit ve ICP-OES cihazlarında yapılmıştır.Trakya bölgesindeki Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinden 2007 hasat döneminde toplanan arpa ve buğday numunelerinin analiz sonuçları, Tarım Köyişleri Bakanlığı 2008/26 no'lu Gıda Maddelerindeki Bulaşanların Maksimum Limitleri Hakkında Tebliğ EK?4' deki limit değerlerini hiçbiri aşmamıştır. İl içinde ?Temiz Bölge? ve ?Kirli Bölge? karşılaştırması ve iller arası ağır metal kirlilik düzeyleri karşılaştırması yapılmış ancak anlamlı sonuçlara ulaşılamamıştır. Bunun nedeni olarak analiz sonuçlarında ağır metal kirlilik düzeylerinin çok düşük seviyede olması görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this survey, heavy metal contamination levels in wheat and barley which are feed raw materials that have a great significance for feeding of animals and which were collected from Tekirdağ, Edirne, Kırklareli provinces in Trakya Region were tried to determine. In addition, alterations of levels at individual provinces and if these levels exceeded or not exceeded the legal tolerance limits were aimed to assign. Samples were provided from all provinces where are near highways that have intense vehicle traffic, from fields in industrialised regions, over highways and from fields relatively far from industrial regions. These samples were exposed to heavy metal analysis, thus it was aimed to determine the effects of highway transportation and industry on environmental heavy metal contamination levels, to compare ?Clean Region? and ?Dirty Region? at individual provinces and to compare heavy metal contamination levels between the provinces.Heavy metal measurements of lead (Pb), arsenic (As), cadmium (Cd), crom (Cr), copper (Cu), nickel (Ni) and zinc (Zn) at collected wheat and barley samples were realized by AAS-Graphite and ICP-OES devices.The analysis results of wheat and barley samples that were collected at 2007 harvest period from Tekirdağ, Edirne, Kırklareli provinces in Trakya Region did not exceed the values which is at the Ministry of Agriculture and Rural Affairs no 2008/26 Communique Appendix-4 of Maximum Residue Level in Foodstuffs. Also, the levels of studied heavy metals at all of the feed raw materials were found under detection limit. ?Clean Region? and ?Dirty Region? comparison at individual provinces and comparison of heavy metal contamination levels between provinces were realized, but meaningful results were not achieved. The reason of that is thought as very low degrees of heavy metal contamination levels at analysis results.