Tarım makinalarında kullanılan saç malzemelerde uygulanan değişik kaynak bağlantı şekillerinin mekanik darbelere karşı davranışlarının incelenmesi
The study of behaviors, against mechanical impacts of various plate welds used in agricultural machinery
- Tez No: 256976
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada Trakya Yöresinde üretilen bazı tarım makinelerinin sac kaynakları ele alınmıştır.Endüstride yaygın olarak kullanılmakta olan MIG/MAG kaynak yöntemi ile yapılan sac kaynaklarının ileri-geri eğme metoduyla yorulma ömürleri saptanmıştır. İki büyük işletmede sürdürülen araştırmalarda toplam 11 kaynak operatörünün kaynaklı test parçalarından elde edilen test örnekleri incelenmiştir.Araştırmalarda 3mm kalınlığında St37?2 malzemelerin, MIG/MAG kaynak yöntemi ile SG2 kaynak elektrodu kullanılarak yapılan kaynaklı test örneklerinin yorulma ömürlerine etkiyen faktörler; gaz karışımı, kaynakçı operatörünün deneyimi, kaliteli malzeme kullanım istekleri öne çıkmıştır. A-Firmasının test örneklerinin yorulma ömürleri, ortalama:56.17 (eğme/test örneği) bulunurken, B-Firmasında ortalama 17.88 (eğme/test örneği) bulunmuştur. Ayrıca test plakalarının gözle kontrollerinde B-Firmasının kaynaklarında yetersiz kaynak, yanma olukları ve sıçrantılar gözlenmiştir.Araştırmaların sonucuna, kullanılan malzeme, yöntem aynı olması nedeniyle en büyük etkiyi kaynakçı operatörlerinin tecrübe ve yetenekleri belirlemiştir
Özet (Çeviri)
In this study some agricultural machines? plate welds produced on Trakya Region havebeen researched. Plates were welded by MIG/MAG welding method, which is commonly used in many ındustries and determined of their fatique strengths by bending test. Research was verified in two wide factories and total 11 welders? test plates were examined.In this study, steel plates (St 37-2) in 3 mm thickness were welded by Mig/Mag welding method. In the present study, SG2 electrodes were used to join the materials. In the experiment, test plates? fatique strengths were firstly affected by gas mixture, experience of welders and request of good quality equipments. It was found out that Firm A?s test plates? fatiques strengths average was 56.17 (Bending test cycle), Firm B?s average was 17.88 (Bending test cycle). Meanwhile in the visual control of test plates, Firms B weldings had lack of penetration, undercut end spatters.The results of the studies were determined by experience end ability of welders because in the experiment, welders used the same materials end method.