Hayrabolu sulama sisteminde ürün dağılımının uydu görüntüleri yardımı ile belirlenmesi
Determination of crop distributions with satellite image in Hayrabolu irrigation project
- Tez No: 256974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ALBUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Tarımsal alanlardaki bitki dağılımının özellikle son yıllarda ekonomik getiriler gözönünde bulundurularak değiştiği bilinmektedir. Tarımdaki bu plansız üretimin toprak ve su kaynaklarımızın verimli kullanılamamasına neden olmaktadır. Bu çalışmada 1987 yılında hizmete sunulan Karaidemir Barajından sağlanan su ile sulanan Hayrabolu sulama alanının da 2008 yılındaki ürün dağılımı ve 1987- 2008 yılları arasında ürün deseninde meydana gelen değişikler Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistem teknikleri kullanarak araştırılmıştır. Çalışmada Unsupervised (Kontrolsüz) ve Supervised (Kontrollü) sınıflama yapılarak ürün sınıfları belirlenmiştir. Sulama alanında 1987-2008 yılları arasında Çeltik tarımının % 1258 gibi çok büyük oranda arttığı 2008 yılında sulanabilen alan içindeki oranın % 68.4, toplam sulama alanı içindeki oranının ise %35.3 olduğu tespit edilmiştir. Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistem teknikleri kullanarak, daha az insan ve iş gücü harcayarak doğru, hassas ve kısa zamanda sonuçları ortaya koyabilmektir. Ayrıca gelecek yıllarda da bu bilgileri kullanarak sulama alanındaki periyodik zamanlarda yapılacak çalışmalarla olumlu ve özellikle olumsuz gelişmeleri ortaya koymak ve önlemlerini alabilmek mümkün olabilecektir. Bu çalışma ile çalışma alanında yapılacak farklı tarımsal çalışmalara ve daha büyük ve geniş alanlarda yapılacak çalışmalara da alt yapı oluşturabilecektir.
Özet (Çeviri)
To know that agricultural area has changed in recent years the cause of the take into consideration economic return. This unplanned production do not use the source of water and farming land more productively. In this study, it was researched on the crops distribution products between 1987 and 2008 from the supplied water to irrigation area of Hayrabolu by taking into service Karaidemir Dam in 1987 with using A Geographic Information System (GIS) and Remote Sensing (RS). Also, it was set up to determine Unsupervised and Supervised Classification for product class. In the irrigation area, it is showed between 1987-2008 what rice products increase larger amount like this 1258 % in 2008, this rate 68.4% in the irrigation system and 35.3% in the total irrigation system. The purpose of this study, in the agricultural area, to use A Geographic Information System (GIS) and Remote Sensing(RS) methods rather than traditional methods long cycles on the fieldwork. In this way, to displayed results sensitively and correctly at a moment?s notice with less than people and labour force. In the future, that is available to show over the irrigation area positive or negative effects with the analysis of the data at periods and prevent especilaly for the negative effects. The researching in the wide and larger area about irrigation is assisted the substructure by this working.