Edirne ve çevresinde otoban kenarlarındaki topraklarda bazı ağır metal kirliliğinin araştırılması
An investigation of some heavy metal pollution along tha TEM motorway soils in Edirne
  1. Tez No: 256981
  2. Yazar: TUNCAY SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ADİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, Edirne ilinden geçen otoban kenarlarındaki topraklarda bazı ağır metallerin kirliliğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bunun için Edirne merkez ilçe ve Havsa ilçelerinden 56 farklı yerden toprak örneği alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre topraklar genellikle nötr pH'da ve tuzsuz özelliktedir. Toprakların tekstürleri genellikle ?Kumlu Killi Tın (SCL)? tekstür sınıfında olup, kireç kapsamları bakımından ?az kireçli? sınıfına girmektedir. Toprakların organik madde kapsamları ?yetersiz? düzeydedir. Toprakların yarayışlı P, değişebilir K, Ca ve Mg kapsamları ise ?yeterli? düzeydedir. Toprakların bitkilere yarayışlı Fe ve Cu kapsamları ?yeterli?, ancak Zn ve Mn kapsamları ?yetersiz? düzeydedir. Topraklarda Cd, Cr ve Ni kirliliği saptanamamıştır. Ancak Co kirliliği ve önemli boyutlarda da Pb kirililiği saptanmıştır. Toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ile ağır metal içerikleri arasında önemli bazı istatistiksel ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the heavy metal pollution of soils which is located along with motorway passing through in Edirne Province. For this purpose, soil samples were taken from 56 different agricultural lands near the motorway in Edirne. According to the results, the soils were generally neutral pH and saltless. The texture of soils were generally sandy-clay? loam (SCL) and less lime as classified. The amount of organic matter in soils is insufficient. The contents of soils available P, exchangeable K, Ca and Mg are sufficient. Available Fe and Cu contents of soils are sufficient, but available Zn and Mn contents are insufficient. Cadmium, Cr and Ni pollution were not determined in the soils. But Co pollution and high level of Pb pollution were determined. Between some physical and chemical properties of soils and heavy metal contents of the soils were found important statistical relations. Some statistical relations in between phsical and chemical properties with heavy metal contents of soils have been determined.