Sivil toplum örgütlerinde halkla ilişkiler
Non governmental organizations public relations
  1. Tez No: 256980
  2. Yazar: TAMER SÜLÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, günümüzde kamu ve özel sektörlerde uygulanan halkla ilişkiler faaliyetlerinin sivil toplum örgütlerinde hangi düzeyde uygulandığının ortaya konulması amaçlanmıştır.Bu amaçla, çalışmada günümüzde uygulanan halkla ilişkilerin genel tanımı, dünyada ve Türkiye'deki gelişimi, amaçları, temel ilkeleri, sınırlandırılması, kullanılan metotlar, kullanılan araçlar, izlenen yol ve örgüt içindeki yeri incelenmiş ve sivil toplum örgütlerinde uygulanan halkla ilişkiler faaliyetlerinin saptanması için bir zemin oluşturulmuştur.Çalışmada ayrıca, sivil toplum ve sivil toplum örgütü (STÖ) kavramları üzerinde durulmuş ve nihayetinde sivil toplum örgütlerinde halkla ilişkiler uygulamaları ve bunların hangi düzeyde uygulandığı ortaya konulmuştur.Çalışmanın ana materyalini sivil toplum ve sivil toplum örgütleri ile ilgili literatür, üniversitelerde tamamlanmış olan bilimsel çalışmalar ve internet üzerinden elde edilen makaleler ve derlemeler oluşturmaktadır. Değişik kaynaklardan elde edilen bilimsel veriler doğrultusunda sivil toplum örgütlerinde halkla ilişkiler uygulamalarının tarihsel gelişimi, hedef kitlesi, halkla ilişkiler amaçları, kullanılan araçlar ve yöntemler değerlendirilmiştir.Sivil toplum örgütlerinin halkla ilişkiler faaliyetlerinin incelenmesi sonucunda; az sayıdaki STÖ'nün halkla ilişkiler faaliyetlerini sistematik bir biçimde yürüttüğü, diğerlerinin ise halkla ilişkiler faaliyetlerine yeterince önem vermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has intented to bring up that, days, public relations activities, which applies in the public and private sectors are how much applies non governmental organizations.With this intention, in the study general definition of public relations which applies day, its progress in the world and Turkey, intention, basic principles, limitation, the methods that has used, the device that has used the path that has followed and its place in the organization, have examined and made a ground for ascertaining the public relations which applies in the non governmental organization.Also in this study, it has mentioned about concepts of non goverment and non governmental organization (NGO) and it has bringed that application of public relations that in the non governmental organization and which level these applicated.The main material of this study has took its form from the literatures of non goverment and the non governmental organization, the üniversitys completed scientific studies and to get over internet to form articles and to collects. That has come from different resources, historical progress of public relation applications in the non governmental organization, community which is applied in non governmental organization, the intentions of public relations, the tools and the method, that use, has appraised.As the conclusion of examination of public relations of non governmental organization, it has seen that a few non governmental organizations run their public relation activities systematicly, rest of the organizations do not that much care about their public relation activities.