Pankobirliğin 4634 sayılı Şeker Kanunu çerçevesinde ülke şeker piyasasındaki yerinin şeker pancarı üreticisi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the significance of Pankobirlik in the national sugar market in terms of sugar beet producer within the framework of 4634 Sugar Act
- Tez No: 256987
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLEN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye coğrafi özelliklerine bakıldığında bir tarım ülkesidir. Dünyada Sanayi devrimi tarımla başlamıştır. Gelişmiş ülkelerde ve AB'de tarım konusu ülke politikaları ile desteklenmektedir. Ülkemizde de tarım ve özellikle şeker pancarı tarımı konusunda kesin politikalar belirlenmeli, ülkemizin öncelikleri gözden geçirilmelidir. Pancar, üretim tekniği, yarattığı istihdam, pazarlama sorunu olmayışı ve sağladığı gelirle çiftçiyi memnun eden bir endüstri bitkisidir.2001 yılında yürürlüğe giren 4634 sayılı yasa bir süreci içermektedir. Bu süreçte son aşama şeker fabrikalarının özelleştirilmesidir. Özelleştirme konusunda devlet çok titiz davranmalıdır. Gelişmiş ülkelerde özelleştirme yapılırken mutlaka hammadde üreticisi ve o alanda çalışanların da böyle oluşumlar içinde yer alması sağlanmaktadır. Ülkemizde şeker pancarı üretimi konusunda en büyük üretici Pankobirliktir. Pankobirlik üreticiyi en iyi tanıyan birimdir. Bu nedenle özelleştirme yapılırken Pankobirlik konunun tamamen içinde olmalı ve fabrikaların işletilmesi tamamen Pankobirliğe bırakılmalıdır.AB ülkelerinde şekerpancarı tarımı desteklerle sürdürülmektedir. Ülkemizde de şeker üretim maliyetini azaltıcı uygulamalarla maliyet düşürülmeli ve satış fiyatı ile üretim maliyeti arasındaki fark açılmalıdır. Bu konuda ülke gerçekleri ve menfaatine yönelik politik kararlar alınmalıdır.Bir çok ülkede şeker pancarı tarımı artık sadece gıda ve sanayi alanı için yapılmamaktadır. Yakıt ve enerji üretimi için şekerpancarından yararlanılmaktadır. İleriye dönük politikalarla ülkemizin elinde bulunan değerlerine sahip çıkmalıyız. Hem şeker üretiminde hem de yakıt üretiminde kendi kendimize yeter hale gelmek için teknolojik yenilikler ve yeni yatırımlar yapılması gerekmektedir.ANAHTAR KELİMELER: Şeker, şekerpancarı, şeker üretimi, şeker tüketimi, şeker de kota uygulamaları, kooperatif, Pankobirlik.
Özet (Çeviri)
Regarding the geographic properties, Turkey is an agricultural country. Industry revolution in the world began with agriculture. In developed countries and European Union agriculture is supported by national politics. Also in our country, certain policies about agriculture, particularly about sugar beet should be determined and priorities of our country should be revised. Sugar beet is an industrial plant that pleases the farmers by means of its production technique, the employment it creates, the easiness of its marketing and the income it drives.The 4634 Act that went into effect in 2001 contains a process. Last phase in this process is the privatization of the sugar factories. The government should act very fastidiously about privatization. In the developing countries during privatization, participation of the raw material producers and related employees are absolutely achieved. Largest producer in our country of sugar beet is Pankobirlik. Pankobirlik is the best unit that knows the producers. Because of this reason during privatization Pankobirlik should be in the center of the subject and management of the factories should be left completely to Pankobirlik.In EU countries sugar beet agriculture continues with help of subsidies. The cost of production should be decreased by means of cost reduction practices and the difference between sale price and production cost should be increased. About this topic political decision should me made for the sake of national facts and benefits.In most countries sugar beet agriculture is engaged not only for food and industry. Sugar beet is also utilized for fuel and energy production. We should adopt the resources of our country via prudential politics. Technological improvements and new investments should be done in order to be self-sufficient in sugar and also fuel production.KEY WORDS: Sugar, Sugar beet, sugar production, sugar consumption, Quota application for sugar, cooperative, Pankobirlik.