Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecinde tarım makinalarının entegrasyonu
Integration of agricultural machinery in the EU process of Turkey
  1. Tez No: 256988
  2. Yazar: MUSTAFA CEM ALDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YILMAZ BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tarımda yapılacak reformların AB geçiş sürecinde tarım makineleriyle daha hızlı ve daha etkili biçimde olacağını göstermek bu çalışmanın temel hedefidir. Bu amaçla AB tarafından belirlenen standartlarda dikkate alınmaktadır. Böylece tarımda izlenen yol ve bunun tarım makineleri üzerindeki etkisi de bu çalışmayla ortaya konmaktadır.AB'ye katılım sürecinde kaliteli ürün yetiştirmede en önemli görevi üstlenen tarım makinelerinin imalatçılarını belirlemek, bu imalatçıların standartlara uygunluğunu tespit etmek ve yeterli ekipmana sahip olup olmadıklarını belirlemek bu çalışmada önemli bir yere sahiptir. Bundaki amaç, tarım ürünlerindeki kalite artışıyla birlikte, bu ürünleri ithal eden bir ülke haline gelebilmek için, yapılması gerekenleri belirlemektir. Tüm bunları belirlerken uygulanan yöntem Dış Ticaret Müsteşarlığı kayıtlarını dikkate alarak ve ülkemizdeki tarım alet ve makineleri imalatçılarının içinden belirli bir kısmını belirleyerek onların yapı karakteristiklerinin ortaya konulması şeklindedir. AB normlarında istenen hususların, AB direktifleri göz önüne alınarak ortaya konulması ve sonuçların karşılaştırmalarla aktarılması da hedeflenen amaçlardandır.Sonuç olarak AB uyum yasaları dahilinde bazı temel koşulların sağlanması zorunluluğunun olduğu belirlenmiştir. Buna bağlı olarak zorunluluğu bulunan standartlar ve yönetmeliklerle ürün kalitesi arttırmalı, bu kalite kalıcı hale getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study set out to indicate that the renovations to be made in agriculture will be more effective and rapid through the development of agricultural machinery. EU standards were taken into serious consideration in this due process. The results therefore included the methods used in agriculture and their effects on agricultural machinery. Determining the producers of agricultural machinery that take up an important role in the production of high quality products and also determining whether these producers meet the relevant criteria as well as owning sufficient equipments were among the goals of this study because the ultimate objective was to find out what should be done in order to become a country that exports the aforementioned products.The method under taken was the application standards of the Undersecretariat of the Prime Ministry for Foreign Trade to the data collected from certain agricultural machinery producers. EU criteria was also applied to this data and comparative results were pointed out.The conclusion was, certain conditions should be provided in the course of EU harmonization laws. In this regard, these conditions must be enhanced and maintained through law and new regulations.