Türkiye'de tarımsal üretimde kalitenin gelişimi ve tarımsal sertifikasyon uygulamalarında EUROGAP
The improvement of quality within agricultural production in Turkey and EUROGAP in the applications of agricultural certification
- Tez No: 257001
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ORAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Uluslararası ticarete konu olan tarım ürünlerinin miktar ve çeşitliliğindeki artışla birlikte, dünyadaki ülkeler ve bölgeler arasındaki ticaretin düzenlenmesi gerekliliği ve tüketicilerin gıda güvenliğine yönelik taleplerin karşılanabilmesi amacıyla tarım ve gıda standartları oluşturulmuştur. Bu kapsamda tarım üreticileri ve perakendeciler arasında, 1997 yılında Avrupalı Perakendeciler Çalışma Grubu'na bağlı perakendecilerin girişimi ile EUREPGAP uygulamalan başlamıştır. Bu uygulama ile Avrupa Birliği ülkelerindeki büyük perakendeci kuruluşlar, tüketicilerin sağlıklı tarımsal ürünler tüketmelerini sağlamak için, AB ülkelerinde yetiştirilen ve AB'ne ithal edilen tarımsal ürünlerde aranan minimum standartlar hakkında yeni düzenlemelere uyum şartı getirilmiştir. Yaklaşık 1,5 milyon ton olan yaş meyve sebze ihracatının % 50'ye yakını Türkiye'nin en önemli hedef pazarlardan birisi konumunda olan AB'ye yöneliktir, Bu çalışmada Tarım sektörümüzün Kalite anlayışının, EUREPGAP'ın Türkiyede uygulanabilirliğinin ve tüm yönleriyle getirilerinin ve risklerinin ortaya konulması amaçlanmıştır.. Bu amaçla, ikincil kaynaklardan elde edilen veriler ve bu konuda yapılmış araştırma sonuçları kullanılmış, Tarımsal üretimde kalitenin gelişimi Ülkemizde EUREPGAP'ın durumu ve geleceğine yönelik çözüm önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Agricultural and food safety standards have launched due to applying non-tariif measures in recent years with increasing aggregate world quantity of supply and variety richness, necessity of trade regulations among the regions and countries in the world and to meet consumer demand for food safety. in this context, EUREPGAP practıces are started to apply as a non-tariffmeasure by European Retailer Group who belongs to European Retailer Working in 1997. Majör retailer groups have brought conformity condition to provide healthy agricultural products to consumer, new regulation with EUREPGAP protocol for both imported agricultural products to European Union (EU) and grown production in the EU. Turkey export 1,5 million tones fruit and vegetable and approximately, half of that value (50 %) export has done to EU countries as a target market.