Identification of triggered earthquakes in the gulf of Gökova
Gökova Körfezi'ndeki tetiklenmiş depremlerin belirlenmesi
- Tez No: 257024
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tetikleme mekanizması, faylardaki gerilme aktarımının bir sonucu olarak tanımlanır. Tetiklenmiş depremler hem tetikleyen depreme yakın hem de ondan uzak olabilirler. Bu tezde yapılan çalışma Gökova Körfezi'ndeki statik ve dinamik tetikleme etkilerini üç farklı katalog kullanarak araştırmaktır. Kataloglardan biri bu çalışma kapsamında hazırlanmış (Temmuz, 2007) ve diğerleri UDIM (Ulusal Deprem İzleme Merkezi) ile USGS'den alınmıştır (2001-2009). Yerel, bölgesel ve global tetikleme etkileri ayrı ayrı dikkate alınmıştır. Önce iki aylık bir süre için bu tez çerçevesinde üretilen katalog kullanılarak yüksek hassasiyetli bir analiz gerçekleştirilmiştir. Gerilim genliklerinin ortalama değerleri, varyansları ve standart sapmalarıyla her sismik istasyon için hesaplanmıştır (BLCB, BODT, CETI, DALT, DAT, ELL, MLSB, OREN, TURG and YER). Körfezdeki bu gerilim değişimleri sismisite değerleri ile karşılaştırılmıştır. Uzak depremlerin tetikleme belirtisi verdiği görülmüştür. İkinci bir analiz daha uzun süreli (2001-2009) ama daha düşük çözümlü (geçerliliği; M>2.5) bir katalog kullanılarak yapılmıştır. Bu ikinci analiz de birincisine benzer şekilde uzak depremler tarafından tetiklenme yönünde kanıtlar gösterir.
Özet (Çeviri)
Triggering mechanism is described as the consequence of the stress transfer on the faults. Triggered earthquakes can either be close to the triggering one as well as far from it. The study done in this thesis is to search for the static and dynamic triggering effects in the Gulf of Gökova using three different catalogues. One of the catalogues is prepared within this study (July, 2007) and the others are from NEMC and USGS (2001-2009). Triggering effect due to local, regional and global earthquakes are considered. First, a high accuracy analysis is carried out using the catalogue produced within the framework of this thesis for a period of two months. Mean values of stress amplitudes with their variances and standard deviations are evaluated for each seismic station (BLCB, BODT, CETI, DALT, DAT, ELL, MLSB, OREN, TURG and YER). These stress variations in the Gulf are compared with the seismicity rates. Teleseismic events are seen to give signs of triggering. A second analysis is made using a catalogue of longer duration (2001-2009) but lower resolution (completeness, M>2.5). This second analysis also shows evidences for triggering by teleseismic events.