Henri Dutilleux'nün 'Tout un Monde Lointain...' (Bütün Bir Uzak Dünya...) adlı müziğinin bestecilik teknikleri açısından incelenmesi
Analysis of Henri Dutilleux?s ?Tout un Monde Lointain...? (A Whole Distant World...) in terms of compositional techniques
  1. Tez No: 257044
  2. Yazar: YİĞİT KOLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TURGAY ERDENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Fransız besteci Henri Dutilleux'nün (1916) viyolonsel solo ve orkestra için bestelediği Tout un monde lointain... adlı yapıtının irdelenmesi, bu çalışmanın çekirdeğini oluşturmaktadır. Çalışma, yapıtın kapsamlı bir analizini temel almakla birlikte, buradan yola çıkarak günümüz müziğinin en önemli figürlerinden biri olan Henri Dutilleux'un müziksel tavrının genel niteliklerine ve bu tavrın oluşmasında rol oynayan olgulara ışık tutmayı amaçlamaktadır.Çalışmanın amacı, kapsamı ve yönteminin sergilendiği ilk bölümün ardından, 2. bölümde bestecinin yaşamöyküsüne ve yapıtları bağlamında müziksel yaklaşımına değinilmiş, 3. bölümde yapıtın genel özellikleri ve üretim/seslendiriliş süreçleri hakkında bilgi verilmiş, 4. bölümde müzik ile müziğin esin kaynağı olan Baudelaire'in Les fleurs du mal (Kötülük Çiçekleri) adlı yapıtı arasındaki bazı ilişkiler ele alınmış, 5. bölümde ise yapıtın kapsamlı bir analizi sunulmuştur.Tout un monde lointain..., müziği yirminci yüzyılın sayısız ?ekollerinin? hiçbirine yakınlık göstermeyen, fakat bunların her birinden bir şekilde yararlanan Dutilleux'un müziksel duruşunun son derece belirgin bir biçimde gözlenebildiği bir ?olgunluk dönemi? eseridir. Bu açıdan eserin kapsamlı bir analizi çerçevesinde gelişecek bir irdelemenin, Dutilleux'nün bireysel yaklaşımının tarihsel öneminin anlaşılmasına yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Müzikte ekollerin ve gruplaşmaların hüküm sürdüğü bir dönemde ortaya çıkmış olan bu kişisel tavır, günümüz bestecisinin bireyselliğini ve bağımsızlığını kazanmasının yolunu açmış önemli etkenlerden biri olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
A comprehensive analysis of French composer Henri Dutilleux?s (1916) Tout un monde lointain... for cello solo and orchestra, forms the nucleus of this study. The study takes this analysis as the departure point and aims to enlighten the general qualities of Henri Dutilleux?s musical attitude, as well as certain factors which have helped this personal attitude to take shape.After the first chapter in which the aim, extent and method of the study are presented, composer?s biography and his musical approach in the light of his works are mentioned in Chapter 2; information about general properties of the work and its production and execution processes is given in Chapter 3; the music and its certain relationships with its source of inspiration, Baudelaire?s Les fleurs du mal (The Flowers of Evil) are discussed in Chapter 4; and in the Chapter 5, a comprehensive analysis of the work is presented.Tout un monde lointain... is a mature work in which Dutilleux?s musical attitude -which does not stay close to any of the numerous ?schools? of twentieth century music, yet somehow takes advantage of them- can be observed very clearly. From this point of view, it is believed that a discussion which is formed around a comprehensive analysis of the work would greatly help the understanding of the historical importance of the composer?s personal approach. This personal approach -which has emerged in a time in which schools and factions were quite common in music- can be perceived as one of the most important factors which made the pavement of the individuality and independence of today?s composer.