Sosyal hizmet uzmanlarının 'Aileye Dönüş ve Aile Yanında Destek Projesi'nin uygulama sürecine ilişkin değerlendirmeleri
Evaluations of social workers about process of Family Reunification Program?s practice in Turkey
  1. Tez No: 257066
  2. Yazar: ÖZGE SANEM ÖZATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ATAUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal hizmet uzmanlarının 2005 yılında başlatılan `Aileye Dönüş ve Aile Yanında Destek Projesi'ne ilişkin değerlendirmeleri ve görüşlerinin neler olduğunu belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, İç Anadolu Bölgesi'nde İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Yetiştirme Yurdu ile Çocuk Yuvalarında çalışan sosyal hizmet uzmanlarının tamamı araştırma kapsamına dahil edilerek tam sayım modeliyle veriler toplanmıştır. Buna göre toplam 100 sosyal hizmet uzmanından görüşme formu aracılığıyla `Aileye Dönüş ve Aile Yanında Destek Projesi'nin uygulama sürecine ilişkin değerlendirmeleri alınmış ve analiz edilmiştir.Araştırmada elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir:Sosyal hizmet uzmanları, projenin uygulanması sırasında karşılaştıkları en büyük güçlüğün iş yükünün fazla olması, en büyük eksikliğin ise personel yetersizliği olduğunu belirtmişlerdir.Araştırmaya katılan sosyal hizmet uzmanları ayrıca, çocuğun kurum bakımı altından ailesi yanına döndürülmesinden önce, ailesinden kopmasının engellenmesi ve buna neden olan koşulların ortadan kaldırılması için çalışmalar yapılması gerektiği üzerinde durmuşlardır.Sosyal hizmet uzmanlarının önemli bir bölümü Projenin, çocuğun ailesi yanında gelişiminin sağlanması açısından önemli olduğunu belirtirken, bir diğer bölümü ise Projenin kuruluşları boşaltmak amacıyla geliştirildiğini ve başarılı olamayacağını belirtmiştir.Araştırma, korunma altındaki çocuğun ailesine döndürülmesinde izlenmesi gereken yöntemler ve Aileye Dönüş ve Aile Yanında Destek Projesi'nin iyileştirilmesine ilişkin önerilerle sonlandırılmıştır.Anahtar SözcüklerAileye Dönüş ve Aile Yanında Destek Projesi, Sosyal Hizmet Uzmanı, Korunmaya Muhtaç Çocuk, Korunmaya Muhtaç Çocuğa Verilen Hizmetler.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine what the evaluations and opinions of social workers is about Family Reunification Program in Turkey, which has been started in 2005. For this purpose, all the social workers from Central Anatolia Region, who work in Province Directorates of Social Services Child Protection and in Orphanages, have been included in the research and the data have been collected with exhaustive survey method. Accordingly, evaluations of a total of 100 social workers about process of Family Reunification Program?s practice have been received by means of interview forms.The findings obtained from the research can be summarized as the following:Social workers stated that the greatest difficulty was extreme work-load and the greatest deficiency was exiguity of employee, during application of the Family Reunification Program.Beside this, social workers who attended the investigation dwelled on that in the first hand it must be considered detention of the separation of child from his/her family, and must be worked on extermination of circumstances create this case. Reunification must come after this.Generality of social workers indicated importance of family care, and the others pointed out that the main aim of the Project was the cleaning out of institutions, and for this reason it couldn?t succeed.The dissertation has been concluded with suggestions of the precautions to be followed in reunification, and of improving the Family Reunification Program.Key WordsFamily Reunification Program in Turkey, Social Worker, Foster Child, Foster Care Services.