15 dakikalığına şöhret: Bir ön bölge ? arka bölge inceleme çalışması
15 minutes of fame: A front stage ? back stage examination study
- Tez No: 257067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER ÖZCAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Çalışmanın amacı, Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı Çayyolu semtinde yaşayanlar arasından, Çayyolu köyünden başlayan ve Ata Park'ta sonlanan çizgisel alanda, kota örneklemesi ile seçilmiş örneklemin yaş ve cinsiyetlerine bağlı olarak sergiledikleri performanslarının, kameralı / kamerasız ortamda karşılaştırmalı olarak incelenmesini yapmaktır. Araştırmanın teorik çerçevesi Erving Goffman'ın Dramaturjik Eylem Kuramı'nın temel tanımlamaları ve terminolojisi ile, tanımlanmış Beden Dili Değişkenleri kullanarak olusturulmuştur. Bu çerçevede, beşer dakikası kamera önünde olacak şekilde onbeşer dakikalik görüşmeler yapılmış, bu görüşmelerde nitel yöntemlerle gözlemlenen beden dili değişkenleri değişiklikleri nicel verilere çevrilerek yaş ve cinsiyete bağlı olarak karışlaştırılarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda, sürecine kameralı mülakat dahil olan bir sosyal araştırmada katılım ve performans incelemeleri yapılmış, çekimler ve çalışma sonuçları kullanılarak kısa film bir belgesel hazırlanmıştır.Anahtar SözcüklerSosyal Psikoloji, Kameralı Mülakat, Beden Dili, Erving Goffman, Performans, Ön Bölge ? Arka Bölge.
Özet (Çeviri)
This study aims at a comparison of performance of randomly selected subjects, picked from a linear communal population running from Çayyolu Village to Ata Park, as they would express themselves in front of a camera and in its absence. Finer variations in performances of subjects, depending on variations in their ages and genders are examined. The study is conducted on the basis of Erving Goffman?s Dramaturgy, as well as Body Language Variables and associated terminology proposed therein. Interviews of fifteen minutes duration, of which a five minutes performance of each willing subject was recorded with a camera, was carried out where body language signals were observed through qualitative methods and then translated / transferred into quantitative data to allow a comparison between responses of varied age and gender groups. Also included in the study is a short documentary film to reflect the studied camera performances of each fully participating subject.Key WordsSocial Psychology, Interview, Body Language, Erving Goffman, Performance, Front Stage ? Back Stage.